Apple, ABD’de giyilebilir teknolojinin kralı gibi gözükse de dünyanın öbür ucunda durum biraz farklı gibi gözüküyor. Xiaomi, Asya kıtasında giyilebilir teknolojinin açık ara lideri.

Canalys ’den gelen bilgilere göre; giyilebilir teknoloji üretiminin dünya genelinde artmasındaki en büyük etmen Xiaomi oldu.

Akıllı bileklik satışlarında %65 oranında bir artış mevcut ve Xiaomi bu alanda listenin başında yer alıyor. Xiaomi, dünya genelinde yapılan akıllı bileklik satışlarının %27’lik bir kısmına sahip.

Giyilebilir band segmentinin akıllı saat ve akıllı bileklik gibi ürünleri kapsadığını belirtmek isteriz. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 74.4’lük bir büyümü sağlayan Xiaomi yüzde 27 pazar payına ulaşarak 12.2 milyon sevkiyat gerçekleştirdi.

Böylece lider hale gelen Xiaomi ’nin elde ettiği bu başarıda kendi ülkesindeki performansı ve denizaşırı ülkelerdeki agresif fiyatlandırma politikasının payı oldukça büyük. Apple ise yüzde 15 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor.

Apple ’ın üçüncü çeyrekte gerçekleştirdiği bu sevkiyatın yüzde 60’lık bölümünü Watch Series 5 oluşturuyor. 5.9 milyon adet sevkiyat gerçekleştirerek yüzde 13 pazar payına ulaşan Huawei üçüncü sırada kendisine yer buldu.

Çin’de artan satışlar sayesinde Huawei’nin bu kategorideki yıllık büyümesi yüzde 243 oldu. Fitbit ise yüzde 8 pazar payı ile geçen yıla kıyasla büyük bir sıçrama yakalayamayan tek marka oldu.

Xiaomi’nin bu stratejisi, Samsung ve Fitbit gibi rakip şirketlerin önüne geçmesini sağladı. Ayrıca, Samsung ve Fitbit şirketleri de özellikle Asya kıtasında yer alan kullanıcıların ilgisini çekmek için düşük fiyatlı ürünler piyasaya sürmüştü.

Huawei de satışlarında kayda değer bir artış gerçekleştirdi. Özellikle Çin’de yaptığı satışlar, şirketin büyümesinde büyük bir rol oynadı ve bu da Dünya genelinde yapılan satışlarda ikinci sırada yer almasını sağladı.