Wing ‘in insansız hava aracı servisi Virginia ‘da uçuşa başladı. Şuan için Virginia sakinlerine atıştırmalıklar ve sağlık ürünleri teslimatı yapan Wing, ABD’de ki ilk ticari uçak teslimat hizmeti olduklarını söyledi.

Bu yılın başlarında Wing , Federal Havacılık İdaresi tarafından ticari hava taşımacılığı sertifikası alan ilk drone operatörlerinden biri oldu. Ürünleri drone operatörünün görüş hattından daha uzak konumlarda yaşayan insanlara teslim etmeyi başardı. Şuan için Virginia üzerinde teslimat yapan şirket zamanla genişlemeyi planlıyor.

wing

Wing tarafından yayınlanan bir video da, yaşlıları ve küçük çocukları olan aileleri, teslimat için ürün seçmek üzere akıllı telefonlarını kullandığını görüyoruz. Video da daha sonra ürünleri büyük boylu bir karton kutuya yerleştirildiğini görüyoruz. Kutu daha sonra havada sarkan ince sarı bir klipse tutturuluyor; kamera geniş bir açıyla çekim yaparken, kutunun bir drona doğru yukarı çekilmiş olduğunu görüyoruz.

Daha sonra uçak şehir genelinde uçuyor ve sonunda kutuları bekleyen müşterilerin bahçesine bırakıyor. Yaşlı çift, ipliklerini ve bandajlarını, aile ise atıştırmalıklarını aldığını görüyoruz. Genç bir çocuk, gökyüzüne, çıkış yapan dronun kesinlikle veda etmemiş bir elveda olduğuna işaret ediyor.

İLGİLİ VİDEO

Şirket , yoldaki araçların sayısını azaltmak için tipik olarak araba veya kamyon ile yapılan teslimatları değiştirmeyi umduğunu söylüyor. Ayrıca sınırlı hareketlilik seçeneği olan insanlar için bir teslimat hizmeti olarak faydalı olduğu belirtiliyor. Belirlenmiş teslimat bölgelerinde yaşayan müşterilere verilen siparişlerin hızlı bir sürede, dakikalar içerisinde teslimat sözü veriyor. Şirket şuan için teslimatlardan fazladan ücret alınmadığını belirtti.

Uzun zamandır drone üzerinden teslimat yapmak için çalışan birçok şirket mevcut. UPS de bu şirketlerden bir tanesi. Geçtiğimiz altı ay boyunca UPS, halihazırda bir devlet pilot programı kapsamında, Raleigh, Kuzey Carolina’daki hastanede 1100 tıbbi numune teslimatı yapmıştı. UPS’in drone taşımacılığı için detaylı habere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.