Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp için kullanıcıların beklentileri devam ediyor. WhatsApp bu yılın başlarında iOS sürümüne biyometrik güvenlik eklenmesinin ardından, uygulamasının artık Android ‘de bir parmak izi ile kilitlenebileceğini duyurdu.

Özellikle karanlık mod için kullanıcıların sabırsızlandığı WhatsApp cephesinden farklı bir müjde geldi. WhatsApp Android ekosisteminde parmak izi sensörünü desteklemeye başlayacak. Özelliği açmak, telefonunuzun kilidini açtıktan sonra bile uygulamanın kilidini açmak için parmak izinizi kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bir bankacılık uygulamasında bulabileceğinize benzer, ekstra bir güvenlik düzeyindedir.

Güncelleme henüz tüm bölgelerde görünmüyor, ancak bir kez geldiğinde, WhatsApp uygulamanın Gizlilik ayarları menüsünde ekstra güvenlik özelliğini açabileceğinizi söylüyor.

parmak izi

WhatsApp Android için müjdelenen bu özellik şubat ayında iOS için piyasaya sürüşmüştü. Parmak izi ile kilitleme özelliğini ayarlamak için ilk olarak Ayarlar’a giriş yapmak gerekiyor. Sonrasında sırasıyla Hesap > Gizlilik > Parmak İzi Kilidi yönlendirmesini takip ederek bu güvenlik korumasını aktif edebilirsiniz.

Uygulamanın kilidini açtıktan sonra bir veya 30 dakika kilitli kalmasına izin verme seçenekleri vardır ve ayrıca mesajlarınızın içeriğinin bildirimlerde görünmesini engellemek için de bir seçenek vardır.

parmak izi

WhatsApp ’ın sunduğu özelliklerden birinin de uçtan uca şifreleme olduğunu hatırlatalım. Böylece kullanıcıların güvenlikle ilgili tereddütlerini ortadan kaldırmak isteyen şirket, parmak izi kilidini de devreye alarak ekstra bir güvenlik katmanı oluşturuyor.

Şu an Android ’de eksik olan tek özellik WhatsApp ’ın yüz tanıma teknolojisiyle açılabilmesi. Android cihazlar geçmişte yüz tanıma özelliğini cihazları açma için sunmuş olsa da Google, yeni Pixel 4 cihazlarında güvenlik konusunu farklı bir aşamaya taşıyor. Google , kullanıcılarına, şifre yöneticileri ve banka servisleri gibi faydalı üçüncü parti uygulamalarda kendilerini yetkilendirmeye izin veriyor.

Yani WhatsApp ’ın biyometrik şifre açma özelliğini getireceği biliniyordu ve bugün yapılan açıklamayla da Android cihazlar için parmak iziyle kilit açma özelliği geniş kitlelere duyurulmuş oldu. Bu özellik, WhatsApp için oldukça önemli bir gelişme ki uygulamanın en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi uçtan uca korumayla sunduğu gizlilikti. Parmak izi koruması ise güvenliği daha da artıracak yani telefonda kilit olmasa bile uygulamaya başka birisi erişim sağlayamayacak.