WhatsApp ,son zamanlar da Corona Virüsten dolayı artan sahte haberleri ortadan kaldırmak için yeni bir özellik test ediyor. Henüz beta sürümünde geliştirilmekte olan özellikte kullanıcılar, artık gelen mesajın doğruluğunu internetten teyit edebilecek.

Günümüzde en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan WhatsApp ‘ta; ne yazık ki birçok asılsız haberler yayılıyor. WhatsApp geliştiricileri de bunun önüne geçmek için büyük bir adım atmaya karar verdi.

Daha öncelerden de asılsız haberler için önlemler alınsa da insanların bilinçsizce paylaştıkları haberler çok çabuk yayıldığı için bu önlemler ne yazık ki yetersiz kaldı.

WhatsApp, şimdi bu sorunun üstünden gelmek için yeni bir özellik hayata geçirmeye hazırlanıyor. Henüz beta sürümünde olan bu özellikte kullanıcılar, kendilerine iletilen mesajı tek tıklama ile internet üzerinde aratabilecek.

Kullanıcılar bu şekilde mesajın doğruluğunu teyit etmiş olacaklar. Yeni özellikle birlikte gelen mesajın yanında bir arama simgesi çıkıyor. Bu simgeye bastıktan sonra atılan mesaj internette aratılıyor ve kullanıcıların karşısına arama ekranı çıkıyor.

whatsapp

Haberler İnternet Üzerinden Teyit Edilebilecek

WhatsApp sözcüsü, yeni gelecek olan özellik hakkında şöyle dedi:

“Kullanıcılarımızın aldıkları ve birçok kez ilettikleri mesajlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak için yeni bir özellik üzerinde çalışıyoruz.”

Corona Virüsün etkisini artırdığı şu son zamanlarda internet ortamında çok fazla asılsız haberler dolaşıyor ve bu haberlerin yayıldığı platformların başında ne yazık ki WhatsApp geliyor.

Bu yüzden de şirket öncelikle virüs odaklı olan yalan haberlerin önüne geçmeye çalışıyor olabilir. Yeni özelliğin beta sürümünde olduğunu ve en yakın zaman da tüm kullanıcılara sunulacağını da tekrar belirtelim.

Umarız özellik en kısa zamanda tüm WhatsApp sürümleri için yayınlanır ve yalan haberlerin yayılmasına bir engel getirilmiş olur.