Volvo Cars Çarşamba günü XC40 Recharge’ı tanıttı. EV-odaklı yeni bir marka  altında ilk elektrikli otomobilinin lansmanı yapıldı.

CTO Henrik Green, “Bu ilklerin arabası ve geleceğin arabası” dedi.

Volvo XC40 Recharge , otomobil üreticisinin portföyündeki ilk elektrikli araç. Ayrıca Google’ın desteklediği bir bilgi eğlence sistemine sahip olan ilk Volvo . Android işletim sisteminin yanı sıra uzaktan yazılım güncellemeleri yapabilme özelliği de var.

Bu aynı zamanda Volvo ‘nun yeni Recharge markası altındaki ilk aracıdır.. Şirkete göre, bu hafta ilan edilen Recharge, tamamen elektrikli ve plug-in hibrit güç aktarma organlarına sahip  şarj edilebilir Volvo ‘un genel ismi olacak.

Volvo

Tamamen elektrikli araç , Volvo ‘nun popüler XC40 küçük SUV’sine dayanıyor. Ancak, bu araç gaz temelli güçlendirilmiş SUV değildir.

XC40 Recharge , WLTP’ye uygun olarak tek bir şarjla 400 kilometreden (248 mil) daha fazla yol alabilen dört tekerlekten çekişli bir aktarma organı ve 78 kilovat saatlik bir pil ile donatılmıştır. WLTP (Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü ), enerji tüketimini ve emisyonlarını ölçen Avrupa standardıdır . Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansının tahminleri henüz mevcut değil, ancak XC40 Şarjının 200 mil civarında olacağı tahmin ediliyor .

Bu, Volvo XC40 Şarjı Tesla Model 3, Chevy Bolt EV, Kia Niro ve Hyundai Kona’nın şarj ömründen daha azdır.

Ancak Volvo , alıcıları etkileyebilecek etkileyici beygir gücü ve hızlı şarj etme özelliğine sahip bir araç yaptı. Aracın elektrik motoru, 4.8 saniyede 408 beygir gücü ve 600 Nm torka eşdeğer bir değer sağlar. Hızlı şarjlı bir sistemde akü 40 dakika içinde kapasitesinin % 80’ini şarj eder.

Uzaktan yazılım güncellemeleri

Elektrikli XC40 ayrıca, yazılım ve işletim sistemi güncellemelerini uzaktan alacak olan ilk Volvo ‘dur . Uzaktan veya kablosuz yazılım güncellemeleri, araçlarını zaman içinde iyileştirme özelliğini kullanan Tesla tarafından popülerleştirildi. Tesla , yazılım hatalarını gidermek, bilgi-eğlence sisteminde yeni özellikler sunmak ve performansı geliştirmek için OTA ‘ları kullandı.

Volvo

Henrik Green , Volvo ‘nun işletim sistemi ve diğer yazılımlar için OTA’ları kullanmayı planladığını belirtti. Tesla hariç, diğer otomobil üreticileri yavaş yavaş OTA’lara yöneldi, ancak kullanımını en aza indirdi ve bilgi-eğlence sistemi ile sınırlandırdı.

Henrik Green, “XC40 şimdi telefonunuz veya tabletiniz kadar güncel kalacak ve artık otomobilin en iyi günü fabrikadan çıktığı gün olmayacak” dedi.