Volkswagen , ID. model ailesinin en son üyesi olan ID. Space Vizzion’u Los Angeles Otomobil Fuarı öncesinde gerçekleştirdi. Bir spor otomobilin aerodinamik tasarımı ile bir SUV’un geniş iç hacim özelliklerini birleştiren ID. Space Vizzion, yeni bir otomobil kategorisi oluşturuyor.

Volkswagen, ID. model ailesinin en son üyesi olan ID. Space Vizzion’un Dünya Prömiyerini Los Angeles Otomobil Fuarı öncesinde gerçekleştirdi. ID. Space Vizzion; ID., ID. Crozz, ID. Buzz, ID. Vizzion, ID. Buggy ve ID. Roomzz’dan sonra tasarlanan yedinci konsept model oldu.

Diğer tüm ID. modellerin de olduğu gibi tamamen elektrikli olan ID. Space Vizzion’nın tasarımı ve formunda yeni bir yaklaşım dikkat çekiyor. Modelin öne çıkan tasarım unsurlarının başında dikkat çekici sportif dizayn öğelerini taşıyan detaylar yer alıyor. Böylece aracın sürtünme kat sayısı 0,24 oluyor.

volkswagen

Genel Özellikleri

Volkswagen’in MEB yani (Modüler Elektrikli Araç Platformu) platformu üzerine inşa edilen ID. Space Vizzion, 82 kWh’lık pil kapasitesiyle 590 kilometreye kadar sürüş menzili sağlıyor. 4 Motion özelliğiyle de tercih edilebilen model, 340 PS’lik motor gücü sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 5,4 saniyede ulaşabiliyor.

Kusursuz Tasarım

Elektrikli otomobillerin ön kısmında normal otomobiller gibi, radyatöre veya motor için büyük bir alana ihtiyaç duyulmadığından dolayı tasarım açısından daha fazla özgürlük sağlanabiliyor. Volkswagen tasarımcıları ve mühendisleri de bu özgürlüğü, ID. Space Vizzion’ın aerodinamiği en iyi düzeye getirmek ve menzilini artırmak amacıyla son derece verimli tasarlamışlar. Ön bölümde bulunan hava girişleri, aracın yol tutuşu ve menziline büyük bir katkı sağlıyor.

Geniş İç Hacim

ID. Space Vizzion’ın iç tasarımında MEB platformunun sunduğu avantajlardan tam olarak faydalanılmış. Elektrikli motorun kompak boyutları ve zemine entegre edilen pilleri sayesinde orta sınıf bir modele göre daha uzun bir aks mesafesini mümkün kılıyor. Böylece kullanışlı ve geniş bir iç hacim elde ediliyor.

ID. Space Vizzion’ı sürdürülebilir bir otomobil haline getiren bir diğer unsur ise iç mekanda tercih edilen malzemeler. Modelin iç tasarımında kullanılan geri dönüştürülebilir olan malzemeler, ID. Space Vizzion’un çevreci karakterini arttırıyor.

Arttırılmış Gerçekliğe Sahip Dijital Kokpit

Tamamen dijitalleştirilmiş olan kokpitle, ID. Space Vizzion sezgisel kontrol açısından yeni bir dönem başlatıyor. Araç sürüş bilgilerinin tamamı, ilk kez, arttırılmış gerçekliğe sahip renkli ek bilgilendirme ekranıyla (Augmented Reality Head Up Display) ön cama yansıtılıyor. Klasik kokpit yerine, yalnızca temel sürüş bilgilerini içeren bir mini ekran direksiyon arkasında bulunuyor. Tüm otomobil ayarları ve Bilgi & Eğlence sistemi menülerine 15,6 inç’lik bir dokunmatik ekran üzerinden ulaşılabiliyor.