UPS, ülke çapında drone teslimatları yapmaya bir adım daha yaklaştı.

Federal Havacılık İdaresi , UPS’e ABD’de sınırlı sayıda drone teslimat hizmeti vermesi için bir sertifika verdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz altı ay boyunca UPS, halihazırda bir devlet pilot programı kapsamında, Raleigh, Kuzey Carolina’daki hastanede 1100 tıbbi numune teslimatı yapmıştı. Teslimatlar, bir hastane yerinden diğerine 150 metre yol kadar kat ediyor. Şimdi UPS, önümüzdeki iki yıl içerisinde 20 hastanenin üzerine çıkmayı planlıyor.

DroneBuna rağmen, UPS’in evimize paketleri teslim etmesinin veya drone teslimatlarını anlamlı bir iş haline getirmesinin önünde önemli engeller bulunmaktadır. FHİ hala, drone teslimatı için yetkililerin droneları uzaktan tanımlamalarını da içeren bir yol da dahil olmak üzere kritik kurallar geliştiriyor.

 Ekim 2017’de, ABD Ulaştırma Bakanlığı, kuralları gevşetmek ve insanlar üzerinde ve geceleri de dahil olmak üzere daha gelişmiş drone testlerine izin vermek için sınırlı bir program açıkladı . Kuzey Carolina’daki UPS uçuşları bu testlerin bir parçası ve FAA tüm rotaları onaylamalıdır.

UPS, ilk olarak Mart ayında , Kuzey Carolina, Raleigh’deki WakeMed hastanesinde iki yer arasında günlük teslimat yapmak için bir drone şirketi olan Matternet ile birlikte çalışacağını açıkladı.

UPS, uçuşlardan gelir elde ettiğini, ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiğini söyledi.

DroneUPS droneları, uzaktaki bir pilotun izlediği önceden programlanmış rotalarda tamamen bağımsız olarak uçuyor. UPS gibi şirketler nihayetinde droneları uygulanabilir bir iş yapmak için insan gözetimi olmadan uçuş yapmak için devlet onayı almak zorunda kalacaklar.

Google’ın ana şirketi Alfabe’nin uçak teslim kolu Wing, hükümetten benzer bir sertifika alan ilk şirkettir. UPS gibi, işini ölçeklendirmek için de önemli kısıtlamalar ile karşı karşıyadır.

UPS’in sertifikasının sınırsız uçuşa olanak tanıyan bir seferde kaç pilot kullanabileceği konusunda bir sınırı olmadığı için daha az sınırlaması vardır. Wing tek bir pilotla sınırlıdır, böylece bir seferde sadece bir uçuş gerçekleştirebilir.

En büyük uçak teslimat operasyonları yurtdışında gerçekleşiyor. Wing zaten Avustralya banliyölerinde teslimat yapıyor. Bir Silikon Vadisi uçağı başlangıcı olan Zipline, Ruanda ve Gana’da 20.000’den fazla tıbbi malzeme teslimatı yaptığını ve Hindistan’a genişlediğini söyledi.