Elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla ,Kaliforniya’da yaptığı etkinlikle ortaya çıkan pick up modeli Cybertruck ‘ı tanıttı. Herkesin tahmin ettiği tasarım biçiminin dışında karşımıza çıkan Cybertruck ; özellikle keskin ve köşeli biçimde tasarlanmasıyla onu uzay aracına benzetiyor. Etkinlikte balyozla yapılan şov ise Cybertruck modelinin ne kadar güçlü olduğunu belli ediyor.

Tesla ’nın CEO’su Elon Musk daha önce üretme sözü verdiği elektrikli pick up modelinin ilk tanıtımını yaptı. ABD’de yapılan tanıtımda uzay aracı tasarıma sahip olan Cybertruck zırhlı bir araca benziyor.

Cybertruck tanıtımı sırasında dayanıklılık testine de girdi. Sahneye çıkan Tesla’nın baş tasarımcısı olan Franz von Holzhausen; elindeki balyozla Cybertruck’a vurmaya başladı. Aracın kaportasında darbelerin ardından hiçbir hasar kalmadı.

Ancak camlar için yapılan testlerde aynı şeyi söylemek mümkün değil. Camlar tam olarak kırılmasa da parçalandı. Bu güçlendirilmiş yeni aracın camlarının kırılmaz olduğu belirtilmişti. Bu sonucu beklemeyen Elon Musk, camın kırılmaması gerektiğini ve testin başarısız olduğunu söyledi.

Cybertruck

Cybertruck Özellikleri ve Fiyatı

Elon Musk aracın seri üretimi için 2021 yılının sonlarını işaret etti. 40 bin dolar başlangıç fiyatına sahip olacak araç üç farklı versiyonla piyasaya sunulacak.

40 bin dolarlık tek motorlu başlangıç paketi 400 km’lik menzile sahip.

İki motorlu ve dört çeker sistemiyle 500 km’ye yakın menzil sunan ikinci paket ise 50 bin dolarlık fiyat etiketiyle alınabilecek.

Maksimum 800 kilometre menzilli, 3 motorlu ve dört çekerli versiyonun ise fiyatının 70 bin dolar olacağı belirtildi. Bu en yüksek versiyona sahip olmak isteyenler maalesef bir yıl daha beklemek zorunda kalacak.

Cybertruck hakkında teknik detaylar veren Tesla aracın Tri-Motor AWD teknolojisine sahip olacağını belirtiyor. Bu sayede araç 0’dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşabilecek, 400 metreyi ise 10.8 saniyede tamamlayacak.

Tesla bütün pick up modellerine otonom sürüş paketini de isteğe bağlı olarak ekleyecek. Otonom sürüş isteyenler 7 bin dolar daha fazla ödemek zorunda kalacak.

Tesla CEO’su Elon Musk tanıtım da yaptığı konuşmasında; ABD’de en çok satılan üç modelin pick up olduğunu hatırlatarak, “Sürdürülebilir enerji problemini çözmek için elektrikli pick up kamyonetimiz olmalı” dedi.