Elektrikli araç sektörünün öncü firması Tesla , otomotiv endüstrisine yenilikler katmaya devam ediyor. Sıra dışı fikirleriyle bilinen Elon Musk ’un yönetimindeki şirket, ilginç bir patent başvurusuyla gündeme geldi. Amerikalı üreticinin hedefinde bu kez araç temizliği vardı.

Milyarder girişimci Elon Musk ’ın liderliğinde yoluna devam eden elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bir yandan Cybertruck gibi fütüristik araçlarını tanıtırken ; bir yandan da gelecekteki otomobillerini mükemmelleştirmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

ABD’li şirket, lazer ışınları kullanarak aracın cam yüzeylerini temizleyebilen bir teknoloji için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne patent başvurusunda bulundu. Söz konusu sistemin, otomatik pilot gibi gelişmiş sürücü yardımı özellikleri için ; kullanılan kameraların görüş açısını etkileyen kir ve diğer kalıntıları temizlemesi öngörülüyor. Tesla ayrıca lazerlerin, güneş panellerinin yüzeylerini temizlemek için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Tesla yaptığı patent başvurusuna göre söz konusu teknoloji, ön, arka, yan camları ve kamera merceklerindeki kirlilik seviyesini tespit etmek için kamera kullanıyor. Daha sonra bir lazer, cam ve merceklerdeki kiri ışın yöntemiyle temizliyor. Patent dosyasına eşlik eden bir örnek görsel, öne ve yana bakan kameraları temizlemek için kaput, çamurluk ve B sütununa monte edilmiş lazerlere sahip bir Tesla Model S’i gösteriyor.

 

Lazer ışınlarının camlara ve araç içindekilere zarar vermemesi için patent kapsamında araç camlarının indiyum-kalay oksit malzemeyle kaplandığı takdirde lazerin camlardan geçme ihtimali bulunmadığı belirtiliyor.

Amerikalı firma, bu sistemi ayrıca ürettiği güneş panellerini verimin düşmesini engellemek adına otomatik olarak temiz tutmak için de kullanmayı planlıyor. Şu anda yalnızca başvuru aşamasında olan bu patentin, üretilecek Tesla otomobillerinde kullanılıp kullanılmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Patent dosyası ayrıca lazerin cam ve diğer bileşenlere zarar vermemesi için camın bir indiyum kalay oksit malzemeyle kaplanması gerektiğini belirtiyor. Musk ’ın şirketi, güneş panellerinde kullanılan cam ve cam benzeri kaplamalardaki kalıntıları temizlemek için de bu teknolojinin kullanılabileceğini söylüyor. Güneş ışığının güneş paneline ulaşmasını engelleyen herhangi bir şeyin, panelin ürettiği güç miktarını azalttığına dikkat çeken Tesla, söz konusu sistem sayesinde güneş panellerinden alınan verimin çok daha yüksek olacağına inanıyor.