2010 yılında, ilk iPhone sadece üç yaşındaydı. Uber ve Lyft yoktu ve Google Asistan ve Siri, Instagram veya video akışı da yoktu. O zamandan beri çok yol kat ettik. Ancak önümüzdeki 10 yıl kolay olmayacak. Bir selfie çubuğunu sallayabildiğinizden daha radikal politik bölünme, iklim değişikliği ve daha fazla gizlilik endişesiyle mücadele edeceğiz. Teknoloji dünyası gelecek 10 yıl boyunca yeni teknolojik yenilikler gerçekleşecek ve çatışmalarla dolu olacak.

1- Gizlilik en önemlisi

Sosyal medyaya katılmak ve yeni bir iş veya köpeğinizin fotoğrafları hakkında güncellemeler yayınlamak güzel bir şeydir, ancak bir şirkete ne kadar veri aktardığımızı da gösterir.

Analitik firması tarafından yönetilen, görünüşte zararsız bir Facebook testinin rızası olmadan 87 milyon Facebook kullanıcısına veri çıkardığı 2018’in Cambridge Analytica skandalıyla gizlilik maliyeti netleşti. Cambridge Analytica daha sonra verileri, 2016 Trump başkanlık kampanyası ve diğer ülkelerdeki seçimler için siyasi reklamlar oluşturmak amacıyla kullandı. Aynı yıl, bir Disney Princess sınavı 120 milyondan fazla insanın verilerini ortaya çıkardı.

Target, Adobe, Equifax, Capital One, Yahoo ve Marriott  ve daha birçok şirket, veri ihlalleri yaptığı iddia ediliyor. Bu arada, gizlilik genellikle Google, Siri ve Amazon asistanlarınız, yüz tanıma yazılımı, ev içi güvenlik kameraları ve eve götürülen DNA testleri aracılığıyla kolaylık sağlamak için alınıp satıldığı söylentiler arasında bulunmaktadır.

2- Dijital ses asistanları yeni en iyi arkadaşınız

Google Asistan, Siri ve Amazon’un Alexa’sı 2010’dan önce başladı, ancak son 10 yılda hava durumunu tahmin etmekten ve Everest Dağı’nın yüksekliğini iletmekten çok daha fazlasını yapabilen sağlam dijital yardımcılara dönüştüler.

Artık sesli yardımcınız sizin için spam çağrılarını görüntüleyebilir ve bir sonraki randevunuz için ne zaman ayrılacağınızı söyleyebilir. TV’nize bağlanabilir, sürüş halindeyken arabada yüksek sesle metinleri okuyabilir.

Ancak Google, Apple ve Amazon gizliliğimizi korumadıkları için, adres defterlerinize, arama geçmişinize ve takviminize erişmelerine izin vermemeniz konusunda eleştirilerle karşılaştı.

3- Sağlığınız sizin ellerinizde

Teknoloji şirketleri, teknoloji de size zarar verse bile, son on yılı sağlığınızın ve sağlığınızın kontrolünü ele geçirmenin yollarını formüle ederek geçirdi.

Akıllı saatler, spor bantları ve akıllı yatakların şişmesi, davranışınızı analiz etmek ve değiştirmek için egzersiz, kalori ve uyku verilerinizi detaylandırıyor. Telefon aksesuarları, insanların kan basıncını ve glikozu izlemelerine yardımcı oluyor. 23andMe’nin genetik test kiti ile kendi DNA’nızı evde sıralamaya başlayabilirsiniz.

Bazen, bu kendi kendine toplanan veriler hayat kurtarır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var; Yeterli tıbbi yorum yapılmadan çok fazla veri tıbbi olarak tavsiye edilmemektedir.

4- Çevrimiçi okuduğunuz her şeye inanma

Facebook, Twitter ve diğer sosyal medyadan topladığınız her çekici haber ve factoid için, size yalan söylemeyi veya sizi dolandırmayı bekleyenlerden daha fazlası var.

Sahte haber kavramı, “basit aktörlerin” organizasyonlar ile poz vererek sizi manipüle etmeye çalıştığı on yılın basit bir örneğidir. Alışveriş yapanları hedefleyen dolandırıcıları gördük ve yabancıların iyi niyetini avladık. On yılın bize kimin güvenilebileceği hakkında bir şey öğretmişse de, diğer öğrettiği şey “gerçekleri” tekrar etmeden önce kaynaklarınızı kontrol etmektir.

5- Gerçeklik akıcı olabilir

Laurel veya Yanny’yi duydun mu? Elbise altın mıydı yoksa mavi miydi? Eğer cinsiyet değiştirirseniz yüzünüz neye benziyor ?

2015 yılında, altın ve beyaz ya da mavi ve siyah görünen çizgili bir elbise ve 2018’de bir bilgisayar kaydı, Yanny veya Laurel sosyal medyayı alt üst etti. Her iki olayda da gerçekliğin İnternet üzerinde ne kadar akıcı olabileceğini gösterdi.

6- Kendi sesinizi bulun ve kullanın

Sesiniz para birimidir. YouTube, Instagram ve TikTok ünlülerinin yükselişi, kültür ve etki yaratan sıradan bireylere odaklanmanın bir kanıtıdır. Siyasi yelpazede insanlar ve gruplar, savunmak ve örgütlemek için Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarına yöneldiler.

On yılın başlarında hiçbir olay, Twitter’ın gerçek zamanlı yayın gücünü, Arap dünyasını 2011’de Kuzey Afrika’dan Orta Doğu’ya süpüren bir dizi siyasi protesto olan Arap Baharından daha iyi vurgulamıyordu. Twitter her ikisi için de bir haber kaynağı olarak hizmet etti.

7- Bulutta hayatı yaşayın, ama ayaklarınızı Dünya’da tutun

Çevrim içi alışveriş yapıyor, çevrim içi bankacılık işlemleri yapıyor, TV şovları ve filmler yayınlar ve çalışmanızı Google Dokümanlar ve Microsoft Office 360 gibi web uygulamalarında depoluyoruz. Buluttaki hayatlarımızda müzik ve belgelerden, yıllık vergilerden, çevrim içi fotoğraf yedeklerinden ve QuickBooks muhasebesinden giderek daha fazla içerik oluşturup saklıyoruz.

Dinlediğimiz müziğin çok azına sahibiz; Apple Music ve Spotify gibi hizmetler aracılığıyla abone oluyoruz. Aynı şey, çevrim içi fotoğraf albümlerinizi barındırmak için film koleksiyonları ve aylık ödemeler için de geçerli.

Yemek tarifleri, e-kitaplar, gerçek zamanlı oyun ve iletişim de giderek buluta taşındı.

Önümüzdeki on yıl içinde telefonlarımıza bağlı olarak daha da büyüdükçe, yüzünüzü ekrandan kaldırmayı, cihazlarınızdan uzaklaşmayı ve bulunduğunuz yerde önemli bağlantılar kurmak için zaman ayırmayı unutmayın. Teknoloji, önümüzdeki on yıl içinde toplumun dokusunun daha büyük bir parçası haline gelebilir, ancak neden orada olduğunu hatırlamak çok önemlidir.