Yine vergi, yine hüzün, yine üzgün biz. Dev internet şirketlerine yönelik hazırlanan ‘ Dijital Hizmet Vergisi ‘nin detayları belli oldu. Platform üzerinden reklam, uygulama ya da her türlü dijital ürünün satışını yapan ya da aracılık eden şirketler yüzde 7,5’lik vergiye tabi olacak.

Şirketler, vergiyi ödemedikleri takdirde erişim engeli yaptırımı ile karşılaşacak.

dijital hizmet vergisi

Sesli, görsel ya da dijital her türlü ürünün satışı ya da aracılığı vergiye tabi

Bir süredir üzerinde çalışmaların sürdüğü Dijital Hizmet Vergisi ‘nin detayları belli oldu. Taslakta dijital ortam, “Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, çevrim içi faaliyetin gerçekleştirildiği her türlü ortam” olarak tanımlandı. Sesli, görsel ya da dijital; herhangi bir içeriğin satışını yapan ya da aracılık eden platformların tabi olacağı verginin oranı ise yüzde 7,5 olarak belirlendi. ( Çünkü bu çok gerekli bir olay. )

Hasılatı Türkiye’de 20 milyon lira, dünyada 750 milyon euro altında kalan şirketler muaf !

Dijital Hizmet Vergisi’nde, Türkiye‘de bir önceki hesap döneminde hasılatı 20 milyon lira ya da dünyada 750 milyon euro altında kalan şirketler muaf tutuldu.

Cumhurbaşkanı, bu sınırları sıfıra indirmeye ya da üç katına çıkarmaya kadar yetkili olacak.(Sizce sıfıra iner mi ?)

dijital hizmet vergisi

Ödenmediği takdirde erişim engeli

Dijital hizmet sağlayıcıları, beyanname ve yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde ihtar alacak. İhtar sonrası yasal sürenin sona ermesinin ardından, internet devlerinin verdikleri hizmete erişim engeli getirilebilecek. (Onların doları varsa bizimde VPN’ imiz var.)

Fransa yoğun tartışmaların ardından internet devlerinin vergilendirilmesi için ilk adımı atmış ve ‘GAFA’ isimli tasarıyı kabul etmişti.

Fransa, benzer bir vergi için Amazon‘dan yaklaşık 1 milyar euro vergi isteyince; Amazon’un yanıtı şöyle olmuş : “Bu vergiyi biz değil tüketiciler ödeyecek.”

Ne dersiniz bizim ülkemizde de bu durum böyle mi olacak ? Yorum gönderip dertleşelim… 🙂