Oyunseverler tarafından merakla beklenen, hakkında birçok idda atılan PlayStation 5 için Sony tarafından nihayet sevindirici bir haber geldi. PlayStation 5 2020’nin son çeyreğinde raflarda yerini almaya hazırlanıyor.

Oyun dünyasının temelini oluşturan PlayStation 5, Sony’nin CEO’su Jim Ryan tarafından bugün, Twitter ve resmi PlayStation bloğu üzerinden yaptığı açıklamayla beraber 2020 yılının son çeyreğinde satışa sunulmaya başlanacak. Çıkış tarihinin yanı sıra, başka heyacan verici detaylar da sunuldu.

 

Sony, PlayStation 5’de ana hedeflerden birisinin oyunun oyuncuları çevrelediği hissini yaratmak olduğunun altı çiziliyor. Yeni DualShock modelinin de dokunma hissinin buna katkı sağlayacak şekilde tasarlandığı ifade ediyor.

Bu anlamda iki özellikten bahsediliyor. Bunlardan ilki kumandalarda kullanılan rumble teknolojisinin yerini alacak olan haptik geri bildirim. İkincisi ise Sony’nin deyimi ile adaptif tetikler. Bu özellik ise kısaca LR/R2 tetik tuşlarına entegre edilecek.

Sony PlayStation

Haptik Geri Bildirim Teknolojisi

Teknoloji dünyasının yeni odak noktası olan “haptic” sistemleri, PlayStation 5’te de bulunacak. Haptic sensörleri sayesinde ekrana dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler almak mümkün olacak.

Haptic sistemleri, etkileşim seviyelerine göre farklı bildirimler için de kullanılabiliyor. PlayStation 5 özelinde ise bu sistemler bir yarış esnasında duvara çarptığınızda, bir futbol maçında ikili mücadeleye girdiğinizde yaşanan titreme deneyimini daha gerçekçi bir boyutta verebileceği açıklanıyor. Araba sürerken asfalt zemin ile engebeli zemin arasındaki farkı, çimden çamura girerken dokuya göre farklı hissettireceği, kolun verdiği tepkiyle anlamanın mümkün olacağı belirtiliyor.

Sony PlayStation

Adaptif Tetikler

Sony, PlayStation 5 için programlanabilir tetik düğmeleri (adaptif tetikler) üzerinde de çalıştı. Yeni oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler, yerlerini yeni nesil sensörlere bırakacaklar. Bu sensörler, geliştiriciler tarafından programlanabilir olacak.

Böylece elinizde ok ve yay yokken ok atma hareketi yapabilecek, bunun sonucunda oyunda ok atabileceksiniz. Bir arazi aracının hızını arttırmak için el hareketlerinizi kullanmanız mümkün olacak. Bu durumu elinize kürek alıp bir çukur kazmaya da benzetebiliriz. Siz aynı hareketleri yapacaksınız ancak çukuru oyunda kazacaksınız.

Sony, oyun geliştiricilerin yeni kontrol cihazının ilk sürümlerini almaya başladığını belirtti ve onların hayal gücünün bu işi nereye götüreceğini merakla beklediklerini açıkladı.

Önümüzde ki zamanlarda yani PlayStation 5 çıkana kadar daha fazla detaylar paylaşılabileceği müjdelendi. Yeni detaylar açıklandığı zaman yine sizlere aktarmaya devam edeceğiz.