Sosyal medya uygulaması Snapchat ‘in geliştirici Snap , Gucci markalı artırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıttı. Gözlüklerin üretimi için Gucci ile iş birliğine giden Snap, gözlüklerin tasarımını ise Hollywood film yapımcısı Harmony Korine ‘ye yaptırdı.

Popüler sosyal medya uygulaması olan Snapchat ’in geliştiricisi olan Snap, üçüncü nesil Spectacles 3 AR gözlüklerini bu yılın başlarında tanıtmıştı. Geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Spectacles gözlük modelleriyle de aradığını bulamayan firma, bu kez özel yapım Spectacles 3 AR gözlükleri için Gucci ve Hollywood film yapımcısı Harmony Korine ile iş birliğine gitti.

Geçtiğimiz yıllarda satılamayan Spectacles gözlükleri yüzünden neredeyse 40 milyon dolar kaybeden Snapchat, henüz Spectacles macerasından vazgeçmiş değil. Şirket, Spectacles 3’ün Gucci markalı versiyonunu açıkladı.

Sınırlı sayıdaki gözlüklerin çerçeveleri normal Spectacles 3 ’ün pembemsi “mineral” versiyonuna benziyor olsa da lensleri Gucci logosuyla kaplanmış. Ancak Snapchat bu gözlüklerden sadece Miami Beach’teki Art Basel festivali için 50 çift üretiyor.

Bu sınırlı sayıdaki gözlükler aynı zamanda Spring Breakers ’ın yönetmeni Harmony Korine ’nin Spectacles ve Snapchat ’in artırılmış gerçeklik efektlerini “giyilebilir sinema” eseri yaratmak için kullandığı bir kısa filmin tanıtım parçasını oluşturuyor.

Snapchat ’in bu sefer Gucci ile iş birliğine giderek ürettiği gözlüklerin donanımsal özellikleri hakkında bir bilgi bulunmuyor ancak geçtiğimiz ağustos ayında üretilen Spectacles 3 ile benzer özellikler taşıdığı söylenebilir. Spectacles 3 gözlükleri yaklaşık 75 dakikada tamamen şarj olabiliyor ve HD kayıt yapabiliyordu.

Snap , sınırlı sayıda üretilen gözlüklerini ticari olarak piyasaya sürmeyi planladığını ancak bunun için henüz bir tarih veremeyeceğini söylüyor. Bununla birlikte geçtiğimiz ağustos ayında piyasaya sürülen standart Spectacles 3 gözlükleri 380 dolardan satışa sunuluyordu. Bu noktada Gucci imzalı gözlüklerin, bu fiyatın üzerinde bir fiyat etiketine sahip olacağını söylemek mümkün.