İTÜ OTAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi), otomotiv teknolojilerine yönelik önemli bir projeyi daha hayata geçirmeyi başardı. İTÜ ARI Teknokent’te yer alan PIXSelect isimli teknogirişim şirketiyle ortak proje gerçekleştiren İTÜ OTAM; sürüş esnasında sigara içen, telefonla konuşan, uyuyan veya emniyet kemerini takmayan sürücüleri yapay zeka ile tespit edilebilecek.

Yapay Zeka

Aracın dikiz aynasına yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kamera ile sürücüyü takip edebilen sistem; elde edilen görüntülerin yapay zeka tarafından analiz edilerek sürücüyü ve merkezi uyarmasına dayanıyor.

Otomotiv firmalarına yönelik test çözümleri sunan İTÜ OTAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi); test laboratuvarlarında ileri teknolojiyi kullanarak otomotiv endüstrisine yönelik önemli hizmetlerini sürdürüyor.

İTÜ OTAM son olarak, İTÜ ARI Teknokent’te yer alan PIXSelect isimli teknogirişim firması ile birlikte “Yapay Zeka Sürücü Davranışlarını İzleme” projesini hayata geçirdi. Aracın dikiz aynasında yer alan yüksek çözünürlüklü kamera ile sürücüyü takip edebilen sistem, elde edilen görüntülerin analiz edilerek sürücüyü ve merkezi uyarmasına dayanıyor.

Sürücünün hareket halinde iken sigara kullandığını, telefonla uğraştığını, uyukladığını veya emniyet kemerini bağlamadığını anlayabilen yapay zeka teknolojisi, kamera görüntülerini merkeze ileterek anlık uyarılarda bulunuyor.

Data İşlenerek Firmalara Sunulacak

Geçtiğimiz Ekim ayından itibaren İTÜ OTAM bünyesindeki test sürücülerinin, dinamometreler üzerinde 3 vardiya araç sürdüğünü ve bu durumun sürücülerle ilgili ciddi bir “Big data” ortaya çıkardığını belirten İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan;

“İşte bu big data’yı, işlemek üzere teknogirişim firmalarıyla ortak projeler üretiyoruz. ‘Yapay Zeka ile Sürücü Davranışları İzleme’ projemizi de İTÜ ARI Teknokent firmalarından PIXSelect ile birlikte geliştiriyoruz. Sistem ile paylaştığımız data arttıkça, zeka seviyesi artıyor, daha hızlı tespit edebiliyor. OTAM’da testlerini yürüttüğümüz ve kullandığımız bu teknolojik çözüm ile forklift kullanıcılarından filolarındaki araçların sürücülerine kadar diğer firmalarımızın ihtiyacını karşılamaya da hazırız” diye konuştu.

Yerli Teknogirişim “PIXSelect”

Yapay zeka ve görüntü işleme alanında önemli yetkinliklere sahip olduklarını belirten PIXSelect Genel Müdürü Kerem Yazıcı ise yaptığı açıklamada;

“Özellikle görüntü analizinde sürücü davranışları üzerine odaklanmış durumdayız. Sürücünün sigara içmesinden, yorgunluk analizine, trafikte risk oluşturabilecek telefon kullanımına kadar birçok davranışını yapay zeka sayesinde tespit edebiliyoruz. Bu bilgiyi de firmaların izleme merkezlerine anlık olarak bildire biliyoruz. Çalışmalarımızı geliştirmek için test altyapısını ve sürücü davranış datalarını bize açan İTÜ OTAM’a özellikle teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi.