Qualcomm , Hawaii ‘de gerçekleştirdiği teknoloji zirvesinin ilk gününe 3 yeni akıllı telefon işlemcisini duyurarak başladı. Şirket, üst seviye işlemcisi Snapdragon 865 ‘in yanı sıra, entegre 5G modemle gelecek Snapdragon 765 ve 765G ‘yi ortaya çıkardı.

Qualcomm , düzenlediği etkinlik kapsamında 2020 akıllı telefon modellerine gücünü verecek işlemcilerden Snapdragon 865 ve Snapdragon 765 ile karşımıza çıktı. Yeni işlemci X55 5G modemini destekliyor ancak dahili modemle gelmiyor. Yani entegre çözüm sunan telefonlar yerine, pahalı ve güç tüketimi yüksek 5G telefonlar görmeye devam edeceğiz.

Gelişmiş yapay zeka performansına sahip olan üst seviye işlemci, grafik özelliklerinde yüzde 25’e varan artış vadediyor. Yeni işlemci önümüzdeki yılın başlarında Oppo, Xiaomi, ZTE ve diğer ortaklardan gelecek amiral gemisi akıllı telefonlarda yer alacak.

Teknoloji zirvesinde duyurulan diğer işlemciler Snapdragon 765 ve Snapdragon 765G ise entegre bir 5G modeme sahip ve daha uygun fiyatlı telefonlarda görülecekler. HMD Global, Snapdragon 765 mobil işlemcisini telefonlarına taşıyan ilk şirketlerden biri olacak.

Burada şovun yıldızı elbette Snapdragon 855 ve 855 Plus‘ın yerini alan Snapdragon 865 oluyor. İlginç olarak 5G modem bünyesine entegre edilmeyen amiral gemilerinin yeni işlemcisi, 5G için harici bir modeme ihtiyaç duyuyor. Bir amiral gemisi işlemcisi için bu tercih biraz kötü görünüyor. Çünkü ayrı 5G modem hem verimi düşürüyor hem de telefonlar içerisinde az da olsa yer kaplıyor. Henüz işlemcinin detaylı teknik özellikleri bilinmiyor ancak performansın hatırı sayılır oranda arttığı aktarılıyor.

 

2020 ’de çıkacak orta üst seviye modellerde sık sık göreceğimiz Snapdragon 765 ise 5G modemin entegre edildiği bir tasarıma sahip. Yani bu işlemcinin 5G ağlara bağlanmak için harici bir 5G modeme ihtiyacı bulunmuyor. Qualcomm orta seviye 765 ’e 5G modemi entegre edip, amiral gemisi Snapdragon 865 işlemcisini tek hazırlamış olması, yukarıda da dediğimiz gibi oldukça şaşırtıcı görünüyor. Snapdragon 765 için de henüz detaylı teknik özellikler paylaşılmıyor. 765’in 765G isimli oyun odaklı bir versiyonu da bulunuyor.

 

Snapdragon 865 , 30fps’de 8K video çekme ve 60fps’de 8K video çözümleme desteği sunuyor. Snapdragon 765 ve 765G ‘nin ise 4K çözünürlükte, HDR10 kalitesinde video kaydı ve 192 megapiksellik kamera sensörleri için destek gibi gelişmiş özellikler sunduğu belirtiliyor.

 

Qualcomm ayrıca 3D Sonic Max adlı yeni nesil ultrasonik parmak izi sensörü teknolojisini de açıkladı. Bir önceki neslinden 17 kat daha büyük bir tanımlama alanı sunduğu ve aynı anda iki parmağın doğrulanması için destek verildiği söyleniyor.