Opera tarafından geliştirilen “Opera GX” internet tarayıcısı artık macOS‘te de kullanılabiliyor. Ancak şuan için kullanımın hâlihazırda “erken erişim modu” adı altında yapıldığını belirtelim.

Mac üzerinde oyun oynamayı seven oyunseverler için internet tarayıcıların kaynakları yoğun şekilde kullanması pek istenen bir durum değil. Bu istenmeyen durumu engellemeyi hedefleyen Opera GX internet tarayıcısı artık macOS‘te de “erken erişim modu” altında kullanılabiliyor.

operaOpera GX’in macerası, bu yıl içinde bilgisayar versiyonunun yayınlanması üzerine başlamıştı. GX’in CPU, RAM ve şebeke bant genişliği üzerindeki sınırlayıcılar dan doğan kaynak problemlerini çözdüklerinin altını çiziyor. Şirketten yapılan açıklamada; bu sayede her bilgisayarın oyunları çalıştırmak için daha fazla kaynak kullanabileceği belirtildi.

İnternet tarayıcısının kaynaklardan çalmasını engellemek için GX’in kontrol panelinde bazı önemli ayarlar bulunuyor. Tarayıcı tarafından kullanılacak olan işlemci gücü ve RAM kapasitesine bu panel üzerinden sınır getirilebiliyor. Böylece tarayıcıyı oyun oynarken çalışır durum da bırakmak bir sorun olmaktan çıkıyor.

Twitch’in kenar çubuğuna entegre edilen Opera GX’te Discord, Reddit, Telegram, Facebook ve WhatsApp’a hızlı erişim imkanı sağlayan kısayollar da mevcut bir durumda.

Opera GX Kişileştirilebilir Araç Bakımından Zengin Bir Web Tarayıcı

Opera GX’in kişiselleştirilmesi için kullanıcılarına geniş bir renk paneli sunuluyor. Kişiselleştirme işleminde duvar kağıtlarından ve ses efektlerinden de yararlanma imkanı sağlıyor. Yerleşik reklam engelleyicisi ve VPN de tarayıcı da kullanıcıları karşılayan araçlar arasında yer alıyor. “GX Corner” adını taşıyan bölümde ise oyun haberleri ve oyunlar için özel fırsatlar gösteriliyor.

operaOpera’nın bilgisayar üzerinde oyun oynayan oyun severler hakkında yaptığı araştırmada da önemli veriler barındırıyor. Bilgisayar üzerinde oyun oynayanları yüzde 82’sinin Windows, yüzde 14’ünün ise macOS kullandığı belirtilirken; oyuncuların yüzde 49’unun teknik sorunlar, yüzde 30’unun ağ problemleri, yüzde 26’sının bellek problemleri ve yüzde 14’ünün de işlemci sorunlarıyla karşılaştığı ifade edildi.

Opera GX, macOS ve PC uygulamasını linke tıklayarak indirebilirsiniz.