Nvidia GeForce RTX 3000 Ailesi için Tarih Kesinleşti!

2016 yılın da tanıtılan GTX 1000 serisi ile ekran kartlarının performanslarını zirvelere ulaştırmayı başaran GPU devi Nvidia; günümüz de Nvidia GeForce RTX serisi ile kullanıcıların grafik anlayışlarını farklı boyutlara taşıdı ve performans tutkunlarının ihtiyaçlarına da cevap vermeye başladı.

Nvidia GeForce RTX

Sürekli olarak AMD de ile ciddi bir rekabet içerisinde olan Nvidia; yeni ürünler çıkararak rekabeti iyice kızıştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda yeni amiral gemisi olan ekran kartı RTX 3080’i Haziran ayında Computex 2020 de çıkaracağı belirtiliyor.

Mart ayında San Jose’de gerçekleştirilecek GPU Teknoloji konferansında Nvidia yeni 7 nm Ampere mimarisini tanıtacak. Yeni nesil amiral gemisi grafik kartlarında artık Ampare GPU’lar yer alabilecek.

Nvidia’nın CEO’su olan Jensen Huangın Ampere için acele edilmediğini belirtiliyor. Bunun sebebi ise AMD cephesinde hala RTX 2080 ve RTX 2080ti karşısına daha üst seviye bir grafik kartı çıkaramamış olması.

Nvidia GeForce RTX

Yani Nvidia şu an ekran kartı pazarında hala liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Buna ek olarak AMD’nın önümüzdeki yıl içerisinde “Nvidia Katili” olarak tanımlanabilecek bir ekran kartı serisini piyasaya sürebileceği düşünülüyor.

Bu durumda Nvidia’nın piyasada ki liderliğini korumak için planları hazır.
2020’nin ilk yarısında tanıtacağı Ampare mimarisi ile AMD’ye bir darbe daha indirmek.
İlk olarak RTX 3000 serisinden; RTX 3080 ve RTX 3080ti gibi üst seviye GPU’larını daha sonraki zamanlarda ise RTX 3060 gibi orta segment modellerini piyasaya sürüleceği belirtiliyor.