Teknoloji öncüsü olan Mitsubishi Electric, hangi dilin konuşulduğu belirtilmeden, çok dilde konuşmayı tanıma özelliğini taşıyan bir teknoloji geliştirdi. Kesintisiz Konuşma Tanıma (Seamless Speech Recognition) olarak adlandırılan yeni teknoloji, Mitsubishi Electric’in sahip olduğu Maisart kompakt yapay zeka (AI) teknolojisinin yardımıyla, konuşulan dilleri eş zamanlı olarak tespit edebiliyor ve anlayabiliyor.

Geliştirilen yeni sistemde uçtan uca konuşma tanıma için kullanılan Mitsubishi Electric ’in tescilli Hibrit CTC/Dikkat Metodu; konuşma tanıma projesinin hassasiyetin de önemli ölçüde iyileşme sağlıyor.

Kesintisiz konuşma tanıma teknolojisi, akıllı telefon gibi cihazların ve araç navigasyon sistemlerinin sesle çalıştırılmasına imkan sağlıyor. Ancak konvansiyonel konuşma tanıma sistemleri her bir dil için ayrıca geliştirildiğinden, kullanıcılar konuşmadan önce dil seçimlerini yapmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı mevcut sistemlerde dil tespiti için ek bir süre harcanması gerekiyor. Hem de birden fazla konuşmacının aynı anda konuştuğu durumlarda sistemin kesinliği ciddi ölçüde etkileniyor.

Tüm bu sorunlara çözüm bulmayı hedefleyen Japon devi olan Mitsubishi Electric; sahip olduğu Maisart kompakt yapay zeka (AI) teknolojisi yardımıyla konuşulan dilleri eş zamanlı olarak tespit edebilen ve anlayan; Kesintisiz Konuşma Tanıma Teknolojisi’ni (Seamless Speech Recognition) geliştirdi.

5 Dilde Yüzde 90, 10 Dilde Yüzde 80 Başarı Sağlandı

Kesintisiz Konuşma Tanıma Teknolojisi’nde, Mitsubishi Electric’in esneklik ve kesinlik sağlayan derin öğrenme metodu kullanılıyor. Derin bir ağın yalnızca giriş ve çıkış örnekleriyle eğitime tabi tutulduğu bir uçtan uca öğrenme çerçevesini kullanan teknoloji; ses birim sistemleri ve telaffuz özellikleri gibi uzman bilgilerinden yararlanmak zorunda kalmadan konuşma dillerini eş zamanlı olarak tespit edip anlayan tek bir sistemin oluşturulmasına imkan tanıyor.

Geliştirilen teknoloji bu sayede çok dilli konuşma verilerinin kullanıldığı eş zamanlı öğrenme isabet düzeyinin arttırılmasını olanak sağlıyor. Tamamı gürültünün az olduğu ortamlarda olmak üzere 5 ve 10 dili içerecek şekilde yapılan testlerde, hangi dilin konuşulduğu belirtilmeden yapılan testte sistem; sırasıyla yüzde 90’ın ve yüzde 80’in üzerinde başarı sağladı. Bu teknoloji eş zamanlı olarak aynı veya farklı dilleri konuşan birden fazla insanı da anlayabiliyor.

mitsubishi electric

Kamu tesisleri, otomobiller ve birçok gerçek ortam için de geliştirilecek.

Kesintisiz Konuşma Tanıma Teknolojisi’nin farklı dilleri konuşan ve aynı cihazı kullanan kişiler veya hava limanı terminalinin rehberlik sisteminde ana dilinde arama yapan yabancı yolcular gibi farklı durumlara uygun konuşma arayüzlerinin hayata geçirilmesine yardımcı olması hedefleniyor. Mitsubishi Electric kesintisiz konuşma tanıma teknolojisinin kesinliğini ve uygulanabilirliğini otomobiller, konutlar, kamu tesisleri ve daha birçok gerçek ortamda geliştirmek için çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor.