Microsoft Xbox Series X ‘te göreceğimiz çeşitli geliştirmeler ile ilgili birçok detayı açıkladı. ABD merkezli olan şirket Xbox oyun kumandalarının neden AA pilleri ile çalıştığını açıkladı.

Digital Foundry’ye konuşan Xbox yöneticilerinden birisi olan Jason Roland, yeni Xbox oyun kumandasında ki pili kullanmanın oyunculara esneklik sağladığını belirtti. Oyuncular ise batarya isteyenler ve dahili şarj edilebilir pilleri tercih edenler olarak ikiye bölünmüş durumda.

Roland,“Aslında oyuncularla konuşurken ortada bir tür kutuplaşma var ve AA pilleri isteyenler çoğunlukta. Dolayısıyla her iki grubu da memnun etmenin yolu esneklik sağlamaktır. Şarj edilebilir bir pil takımı kullanabilirsiniz. Elite’te olduğu gibi çalışıyor ancak bu ayrı bir şey” diye konuştu.

Pilli Oyun Kumandaları Oyunculara Esneklik Sunuyor

Oyun kumandalarını şarj etmeyi tercih eden Xbox Series X kullanıcıları, şarj edilebilir bir pil takımı kullanabilirken; normal pilleri tercih edenler, tek kullanımlık pilleri satın alarak oyun kumandalarını çalıştırabiliyor.

Kullanıcıların tek kullanımlık pilleri tercih etmenin avantajının, kumandaların daha uzun süre dayanması olduğu söyleniyor.

Bilindiği üzere DualShock 4 gibi dahili bataryalara sahip olan oyun kumandalarının bataryalarının zamanla yıpranması yüzünden sahiplerini yeni bir tane satın almaya zorluyor.

Microsoft Xbox Series X

Microsoft, Xbox Series X oyun kumandalarının Sony’nin DualShock 4′de benzer bir paylaşım düğmesi ile geleceğini, kumandada ki tutma biçiminin güncelleneceğini ve kumandanın mat bir yüzeyin yanı sıra daha ergonomik bir yapıya sahip olduğunu açıklamıştı.

Yeni Xbox, dahili olarak dış donanımlarla daha kolay eşleştirme için Bluetooth Low Energy özelliğine sahip ve konsolda azaltılmış gecikme süresi de mevcut.

Dünyayı etkisi altına almış olan coronavirüs salgını, her ne kadar birçok ürünün piyasaya sürülmesini geciktirse de Microsoft CEO’su Satya Nadella; Çin’deki iyileşme durumunun, Xbox Series X’in salgından etkilenmesinin muhtemel olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Bakalım Xbox Series X gecikme olmadan kullanıcılara sunulacak mı ? Yeni gelişmeleri en hızlı şekilde sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz. Sosyal medya hesaplarımızdan takipte kalın.