Microsoft sızıntısı, Windows 10X ‘in dizüstü bilgisayarlara geleceğini açıkladı.

microsoft

Microsoft, yaklaşmakta olan Windows 10X işletim sistemi için yanlışlıkla bir iç tasarım belgesi yayımladı. WalkingCat tarafından tespit edilen belge bugün çevrim içi olarak kısa bir süre açıktı. Microsoft ‘un Windows 10X ‘teki planları hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi veriyor . Yazılım devi başlangıçta Windows 10X ‘i şirketin yeni Surface Neo donanımına güç veren işletim sistemi olarak ortaya çıkardı , ancak aynı zamanda benzer çift ekranlı cihazlarda da çalışacak.

Microsoft şu ana kadar yalnızca Windows 10X ‘in katlanabilir ve çift ekranlı aygıtlarda kullanılabileceğini ancak hem Başlat Menüsüne hem de görev çubuğuna ayarlamalar yapabileceğini doğruladı. Ancak şirketin artık bu değişiklikleri geleneksel kapaklı dizüstü bilgisayar donanımına getirme hedefleri olduğu belli.

Windows 10X ’te Microsoft, artık Yerel Arama’ya daha güçlü bir vurgu yapan Başlatıcı olarak Başlat Menüsüne atıfta bulunuyor. “Arama, web sonuçları, kullanılabilir uygulamalar ve cihazınızda ki belirli dosyalar ile sorunsuz bir şekilde bütünleştirildi” şeklinde belgede yer alıyor.“Önerilen içerik, en sık kullanılan ve en son kullandığınız uygulamalara, dosyalara ve web sitelerine göre dinamik olarak güncellenir.”

Windows 10X, Windows Hello yüz tanıma kimlik doğrulama deneyimini de geliştiriyor. “Ekran açıldığında hemen bir kimlik doğrulama durumuna geçiliyor; Kimlik doğrulaması yapmadan önce pin arayüzünü kapatmanız gerekiyor. “Aygıtı uyandırdıktan sonra, Windows Hello Face kullanıcıyı anında tanıyor ve hemen masaüstüne geçiyor.”

Microsoft
Windows 10X

Sızan belgenin başka bir yerinde, Microsoft ayrıca “Modern Dosya Gezgini” nden de bahsediyor. Şirket uzun zamandan beri geleneksel Dosya Gezgini’nin daha modern bir Evrensel Windows Uygulaması (UWP) sürümü üzerinde çalışıyor. Ve bu sonuçta Windows 10X ile çıkacak gibi görünüyor. Office 365, OneDrive ve diğer bulut hizmetlerinde depolanan belgelere erişim için dokunma duyarlı ve basitleştirilmiş olacaktır.

Microsoft ayrıca Windows 10X ‘te Eylem Merkezi’ni (bildirim merkezi) ve hızlı ayarları basitleştiriyor. Bu, kritik cihaz ayarlarına daha hızlı erişmesini ve pil ömrü gibi önemli olanların gösterilmesini öncelik tanıyor. Windows 10X de burada özelleştirmeyi destekleyecek, ancak Wi-Fi, hücre verileri, Bluetooth, uçak modu, dönüş kilidi ve projeksiyonun tümü varsayılan  olarak hızlı ayarlardadır.

Office tarafında, Microsoft ‘un Office’in geleneksel Win32 sürümlerini ve PWA web sürümlerini UWP üzerinden Windows 10X için Office.com’dan önceliklendirdiği görülüyor .

Microsoft , tüm ayrıntıları görmeden önce Windows 10X belgelerini çevrimdışı duruma getirdi. Sızıntı hakkında yorum yapmak için şirkete ulaştık ve haberi buna göre güncelleyeceğiz.