Microsoft, Xbox One için yeni bir hamle daha yapıyor. Yapılan açıklamaya göre Xbox One konsollarına Google Asistan geliyor.

   Mevcut Amazon Alexa entegrasyonuna sahip olan Xbox One, Google’ın geliştirmiş olduğu Google Asistan için de destek verecek. Şimdilik beta aşamasın da olan bu yeniliğin yakın bir zaman da gelmesini bekliyoruz. Beta aşamasın da komutların şuanlık sadece “İngilizce” olarak verildiğini belirtmeden geçmeyelim. Gelen bu destek sayesinde artık konsolumuza komutlar verebiliyoruz. Peki nasıl komutlar verebiliyoruz?
https://images.app.goo.gl/EYCFNvZGqeUPWhWo7

Komutlar Verin

Google Asistan’ın oyunları ve uygulamaları başlatmasına, konsolu açıp kapatmasına, videoların duraklatılmasına ve daha pek çok komuta izin veriyor. Xbox One’ı kontrol etmek için iOS veya Android cihazımız da Google Asistan uygulamasını kullanmamız gerekmektedir. Xbox One içerisinde Google Asistan çalışmamaktadır. Google Asistan çalıştıran diğer cihazlarımızdan komutlar almaktadır.

https://news.xbox.com/en-us/wp-content/uploads/sites/2/2019/09/Screenshot-1.png?w=569

Microsoft, önümüzdeki haftalarda bu desteğini halka açık bir beta olarak yayınlayacak ve Reddit ile ilgili tam bir SSS (Sıkça Sorulan Sorular) ve kurulum yönergeleri bulunuyor.

Örnek Komutlar ve Komut Listesi

Beta aşamasın da kullanılan komutları sizler ile paylaşıyoruz. Unutmamanız gereken bir nokta, yukarıda da belirttiğimiz gibi beta aşamasın da Microsoft yanlızca İngilizce olarak komutlar verildiğini açıkladı. Resmi olarak yayımlandığı zaman Türkçe dil seçeneğinin gelmesini bekliyoruz.

https://news.xbox.com/en-us/wp-content/uploads/sites/2/2019/09/Starting-Gears-5.png?w=569
  • “Hey Google, turn on Xbox.”   — Xbox’ın açılması için söylememiz gereken komut. Kapatmamız için on yerine off dememiz yeterli olacaktır.

 

  • “Hey Google, play … on Xbox.”   — Boşluk bırakılan yere oyun ismini söylemeniz yeterli. Oyun açılacaktır.

 

  • “Hey Google, volume up on Xbox.”   — Xbox’ın sesini yükseltmek için söylememiz gereken komut. Sesi kısmamız için up yerine down dememiz olacaktır.

 

  • “Hey Google, mute Xbox.”   — Xbox’ın sesini kapatmak için söylememiz gereken komut. Sesini tekrar açmak için mute yerine un-mute dememiz yeterli olacaktır.

 

  • “Hey Google, pause.”   — Xbox’ı duraklatmamız için söylememiz gerek komut. Tekrar oynatmamız için pause yerine play dememiz yeterli olacaktır.

 

  • “Hey Google, take a screenshot on Xbox.”   — Xbox’ta ekran görüntüsü almamız için söylememiz gereken komut.

 

  • “Hey Google, record that on Xbox.”   — Xbox’a kaydetmemiz için söylememiz gerek komut.

 

  • “Hey Google, reboot Xbox.”   — Xbox’ı yeniden başlatmak için söylememiz gereken komut.