iPhone batarya ömrünü artırmak, cihazınızı daha verimli kullanmak için bizzat Apple‘ın yaptığı bazı öneriler bulunuyor. Gelin, Apple’a göre iPhone bataryalarını nasıl daha uzun süre kullanabiliriz, birlikte bakalım.

Her yeni çıkan iPhone modeliyle hem batarya hem de cihaz performansı yükseliyor. Yine de iPhone batarya performansı her zaman %100 verimle kullanılamıyor. Bu durum da kullanıcılar olarak bize bağlı. Eğer cihazın ayarlamaları doğru bir şekilde yapılmazsa, şarj uçup gidebiliyor.

iPhone şarj/batarya ömrünü uzatmak için ne yapmak gerek? Apple ’ın resmi önerileri şöyle:

  1. Güncel yazılım kullanın;
  2. Ayarları optimize edin;
  3. Düşük güç modunu kullanın;
  4. iPhone Batarya kullanımını görüntüleyin;
  5. Bilgisayar bağlantısıyla şarj ederken dikkat etmeniz gerekenler.

1- Parlaklığı düşürün veya otomatiğe alın

Biliyorum bazıları parlak sever. Fakat telefonda pili en çok tüketen unsur ekran. Pek çok kullanıcı ekran ışığının ayarlanabildiğini bilmiyor olmalı. Sinema salonunda full açık ekran ışıklarını buna yoruyorum. iPhone’nun ekran ışığını ana ekrandayken yukarı kaydırarak kolayca kısabiliriniz. Her seferinde uğraşamam derseniz Ayarlar/Ekran ve Parlaklıktan Otomatik Parlaklığı etkin hale getirebilirsiniz.

2- Konum Servislerini elden geçirin

Bazı uygulamaların işlevlerini yerine getirmeleri için konum bilgilerinizi kullanmaları gerekiyor burası kesin. Fakat yerli yersiz konum kullanan uygulamalar da yok değil. Bu yüzden, en doğrusu ayarlara müdahale etmek. Zira konum bilgisi kullanımı da pil emiyor. Ayarlar/Gizlilik/Konum Servisleri bölümüne girerek uygulamaları kontrol ederek Asla şeklinde değiştirebilirsiniz. Bir yakınınızla konumunuzu paylaşmıyorsanız, aynı bölümdeki “Konumumu Paylaş” özelliğini de pasif hale getirebilirsiniz.

3- Otomatik güncelleştirmeleri kapatın

Güncelleştirmelerin otomatik yapılması sizi zahmetten kurtarabilir fakat karşılığında pilinizi tüketir. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar/iTunes ve App Store bölümünden Otomatik İndirmeler kısmında gerekli Güncellemeler’i ve kullanmıyorsanız diğerlerini pasif hale getirebilirsiniz.

4- Arayüz hareketini azaltın

iOS‘ta kıyıda köşede bulunan bazı ayarlar kullanıcı deneyimini artırmaya dönük olsalar da bir nebze pil de tüketiyorlar. Paralaks efekti ile arayüzde simgelerin hareketli görünüm kazanmasını sağlayan 3D efekti bunlardan biri. Ayarlar/Genel/Erişilebilirlik/Hareketi Azalt bölümüne girerek Hareketi Azalt seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

5- Yeni verileri otomatik almayı kapatın

E-postalarınızın otomatik olarak telefonunuza inmesi sizin için çok önemli mi? Aşırı yoğun e-posta kullanan benim için bile bu önemli değil. Çünkü bilgisayar başında değilsem zaten ara ara girip kontrol ediyorum uygulamayı açarak.

Telefonunuzun belli aralıklarla yeni e-posta kontrolü yapmasını engelleyerek hatırı sayılır ölçüde pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayarlar/Mail, Kişiler, Takvimler bölümünden “Yeni Verileri Al” alanına girerek Burada belli hesaplar için tanımlayabilir veya en temizi üst kısımda Anında İlet‘i tamamen kapatabilirsiniz. Oh, kafa rahat.

6- Düşük kapsama alanında uçuş modunu açın

Her yerden telefonumuz iyi çekmiyor ve böyle durumlarda cihaz baz istasyonuyla iletişim kurmak için kendisini daha fazla kasıyor. Eh, haliyle pil de su gibi akıyor. Kapsama ararken telefonunuzun aşırı pil tüketeceği durumlarda, o sırada kullanmayacaksanız ve erişilebilir olmanız öncelikli değilse, pilden tasarruf etmek için Uçak Modu‘na başvurabilirsiniz.

Diyelim kara yoluyla şehirler arası gidiyorsunuz ve telefonunuz sürekli erişim kurmaya çalışıyor, medeniyete yaklaşana kadar ekranı yukarı kaydırıp Uçak Modunu kolayca aktif-pasif yapabilirsiniz.

7- Arka planda Uygulama Yenileyi kapatın

Arka tarafta sinsi çalışan servislerden biri de Arka planda Uygulama Yenile’dir. Ayarlar/Genel bölümüne girip “Arka planda Uygulama Yenile” alanında uygulama bazlı olarak izinleri yönetebilir veya kafadan komple kapatıp mutlu yarınlara yelken açabilirsiniz.

8- Kullanmıyorsanız Bluetooth ve WiFi’ı kapatın

“O kadar da pil tüketiyor mu ya” tartışmalarının hüküm sürdüğü konulardan biri, WiFi ve Bluetooth‘un açık olmasıyla ilgili yaşanıyor sürekli. Bluetooth’la düzenli olarak işiniz yoksa zaten kapatın gitsin. WiFi’da durum biraz çetrefilli. Her ne kadar ayarlanabilse de, bağlı değilken telefonunuz yeni tanışacağı WiFi bağlantılar arıyor veya bazı uygulama ve servisler düzenli olarak WiFi kullanmak istiyor. Bunun yerine GPS veya hücresel ağı kullanmaları mümkün hale gelir. Bence çok elzem olmasa da (ben kapatmıyorum) yine de bu listeye yazayım ki arkamdan konuşmayın.

9- Pil kullanım bilgilerini kontrol edin

iOS 13 ile birlikte pil verimliliği konusunda bilgiler zenginleşti. Pil verimliliği için Ayarlar/Pil bölümüne girerek telefonunuzdaki uygulamaların pil tüketiminde ne kadar günah sahibi olduğunu ölçebilirsiniz.

10- Düşük Güç Modu’nu etkinleştirin

Dışarıdasınız ve pil seviyesi %20’nin altına düşerek kırmızılaştı. Sizde de bende olduğu gibi bir panik atak hali vuku buluyor mu? Telefonumun şarjı çok az olduğu için programımı değiştirip dışarı çıkmadığım olmuştur. Neyse ki tüm tasarruf tedbirleriyle birlikte, iOS 13 ile birlikte kullanıma sunulan Düşük Güç Modu, bir nebze su serpiyor yüreklere. iPhone’unuzun yakın zamanda şarj edemeyecekseniz, pil seviyesi %20’ye ve daha sonra %10’a düştüğünde telefonunuzun sizi bilgilendirmesi için bu modu aktif hale getirebilirsiniz. Düşük Güç Modu’nu Ayarlar/Pil menüsünden etkinleştirdiğiniz de otomatik olarak parlaklığı azaltır, aygıt performansını optimize eder ve sistem animasyonlarını en aza indirir.

Arka planda içerik indiriliyorsa durdurur; AirDrop ve iCloud ile eşzamanlama ve Devamlılık gibi özellikleri devre dışı bırakır. Bu mod devrede olduğunda telefon görüşmesi yapmak, e-posta ve mesaj uygulamalarını kullanmak, web’i kullanmak elbette mümkün. iPhone’u şarja bağladığınızda mod otomatik olarak kapanıyor.

Elbette burada Apple’ın açıklamalarına göre anlattığımız detaylar sağlıklı bir cihaz ve batarya için geçerlidir.  Eğer orijinal olmayan şarj adaptörü, şarj kablosu ve batarya kullanıyorsanız, anlatılan öneriler işe yaramayabilir. Böyle bir durumda orijinal parçalar edinmenizde yarar var. Orijinal parçalar kullanıyor ama yine de sorun yaşıyorsanız, cihazınızı bir Apple yetkili servisine göstermelisiniz.