Her gün milyonlarca insanın uğrak noktası olan Instagram, ana sayfada bulunan IGTV ikonunu kaldıracak. Açıklama, TechCrunch’a konuşan bir Facebook yetkilisinden geldi.

Günümüz de en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram; sürekli getirdiği yeniliklerle kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalardan biri de elbette Instagramda yer edinmiş ancak beklendiği kadar kullanılmayan Instagram IGTV ’di.

Instagram IGTV geliştirildiğinde sosyal medyada paylaşılan videolarda yeni bir dönem açması bekleniyordu. Özellikle 1 dakikanın üzerinde video paylaşımı yapılacaksa IGTV, kullanıcıların başvurduğu yerlerden biri oluyordu.

Instagram IGTV

Tüm bunlara rağmen Instagram, IGTV’den istediğini alamadı. TechCrunch’la iletişime geçen bir Facebook yetkilisi, Instagram’ın IGTV ikonunu kaldıracağını söyledi. Bunun sebebi ise çok basit: Kaçımız ana sayfada yer alan IGTV ikonuna tıkladık?

Instagram da aynı soruyu kullanıcılarının kafasından düşünmüş olmalı. Çünkü Facebook yetkilisinin söylediğine göre birçok insan IGTV’deki videolara o ikona tıklayarak ulaşmıyor.

Bunun yerine Keşfet sekmesinde karşılarına çıkan IGTV videolarını izliyor.

Anlayacağınız o ki Instagram kullanıcıları, IGTV’yi IGTV kullanmak için kullanmıyor. Muhtemelen karşılarına çıkan 1 dakikadan uzun olan videoları izlemek için IGTV kullanıyor.

Peki IGTV’nin geleceği ne olacak, Instagram bu özelliğini uygulamada tutmaya devam edecek mi?

Instagram IGTV’nin Geleceği Nasıl Olacak?

IGTV özelliği üzerinde geçmişte birçok değişiklik yapıldı. Instagram, dikey videoları desteklemeye devam etse de sonun da yatay videolara da destek vermeye başladı. Son zamanlarda ise IGTV üzerinden video paylaşma özelliğini Instagram’ın ana uygulamasına yerleştirdi.

Bildiğiniz üzere sosyal medya, insanların arkadaşlarını, yakınlarını takip etmek ve hayatlarından bir kare paylaşmak için kullandıkları bir platform.

Instagram IGTV

İnsanlar, birçoğunu YouTube üzerinde de bulabilecekleri 5 dakikalık videoları izlemek için IGTV’ye giriş yapmıyorlar. Kullanıcıların daha çok zaman geçirmek üzere kullandıkları Instagram keşfette karşılarına çıkan ilgi çekici videoları izliyorlar

Bu sebeplerden dolayı; kullanıcıların bir çoğu IGTV’nin kullanım amaçlarını fazlasıyla azaltıyor. Videoyu oluşturan kişiler uzun videolarını paylaşmak için IGTV kullanıyorlar.

Fakat IGTV kaldırılsa bile uzun videolar parça parça paylaşılabilir. Tüm bu ihtimalleri düşündüğümüz zaman; elde ettiğimiz sonuç ise IGTV’nin yakında kaldırılma ihtimalinin olduğu yönünde.