Instagram, geçtiğimiz aylarda beğeni gizleme özelliği üzerinde çalıştıklarını ve bu özelliğin bazı ülkelerde test edilmeye başlandığını duyurmuştu. Şirket, bu özelliği farklı ülkelerde de denemeye başlayacak.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, birçok güncelleme ve yenilik ile birlikte kendini canlı tutmaya çalışıyor. Uygulamada son zamanlarda gerçekleşen bazı değişiklikler ise Instagram’ı olduğundan daha farklı bir hale getirerek yeni bir deneyim sağlamayı amaçlıyor.

Bundan birkaç ay önce Instagram, beğenilerin gizleneceğini belirten bir duyuru yapmıştı. Yapılan bu güncelleme ile artık atılan gönderilerdeki beğeniler yalnızca paylaşımı yapan kişiye gösterilecek ve bunun dışında kimse beğeni sayısını göremeyecek. Bu duyurunun üzerinden biraz zaman geçmesinden sonra Instagram, bildirim yerindeki ‘Takip’ sekmesini de kaldırarak uygulamayı daha kişisel bir platform haline getirmişti. Şimdi ise Instagram’ın beğeni gizleme özelliği, farklı ülkelerde denenmeye başlayacak.

Instagram beğeni gizleme özelliği için Instagram CEO’su Adam Mosseri yaptığı açıklamada bu haftadan itibaren özelliğin ABD’de test edilmeye başlandı. İlk aşamada tüm kullanıcıların bundan etkilenmeyeceğini belirtti. Test grubunun parçası olan kişiler bundan sonra beğeni sayısını göremeyecek.

Şirket, henüz 7 ülkedeki testlerin sonuçlarını yayınlamadı ancak hedef insanların platformdaki etkileşim şekillerinin nasıl değişeceğini ya da bu özellikten nasıl etkileneceğini test etmek. Aynı zamanda beğeni baskısını ortadan kaldırmak.

Kanada, İtalya, İrlanda, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da test edilen özellik, yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri‘nde de test edilmeye başlanacak ve şirketin bundan sonraki adımı, özelliği tüm dünya ülkelerinde test etmek olacak.

Instagram ve Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya platformları olmasına rağmen artık yavaş yavaş kişisel bir platform haline gelmeye başladı ve bu durum sosyal medya fenomenlerini de etkileyebilir gibi duruyor. Sizce Instagram ve Facebook’un gerçekleştirmeye çalıştığı beğenileri gizleme özelliği gerekli bir özellik mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Özelliğin menzili günden güne genişliyor. Beğeni gizlemeyi şimdilik test eden Instagram, yakın zamanda bu özelliği aralarında ülkemizin de olduğu çok daha fazla ülkeye doğru genişletebilir.

Testlerden yeterli verileri toplayan şirket, ilk sonuçları ve bu sonuçlarla ilgili değerlendirmesini de açıklayacak. Şimdilik bu özellikle ilgili yapılacak resmi açıklamayı beklemekten başka çare yok.

Ayrıca bizi instagramdan takip etmeyi unutmayınız.