Uygulamalardaki gizli özellikleri keşfetmesiyle bilinen Jane Mancun Wong, Instagram ‘ın grup sohbetleri için Hikayeler özelliğini test ettiğini buldu. Wong, test sürecindeki özelliğin ekran görüntülerini Twitter üzerinden takipçileriyle paylaşmayı ihmal etmedi.

Wong’un tweet’inde yayınlanan ekran görüntüleri, Instagram hikayeler kamera seçeneğinden bir fotoğraf çektiğinizde, hikayelerinize, yalnızca yakın arkadaşlarınız tarafından görülebilen hikayelere ve bir grup için hikayelere izin verdiğini görüyoruz. Kullanıcılar tıpkı Yakın Arkadaşlar özelliğinde olduğu gibi Grup Hikayesi seçeneğine basarak paylaştıkları Hikayenin yanlızca seçtikleri gruptaki kişilere gösterilmesini sağlayabiliyor. Ayrıca, kullanıcılar özellik üzerinden yeni bir grup oluşturabiliyor ve hikayelerini orada da paylaşabiliyor.

Yeni Grup Hikayesi özelliğinin Hikayeler için yeni bir gizlilik katmanı oluşturduğunu söylemek mümkün. Zira bu sayede kullanıcılar Hikayelerini görüntüleyen kişileri daha kolay bir şekilde sınırlandırabiliyor olacak. Instagram‘ın yakın zamanda yayınladığı sohbet çıkartmasıyla kullanıcıları hikayeden grup sohbetine yönlendirmişti. Bu yeni özellik ile birlikte belli bir konu çerçevesinde bir araya gelen geniş kapsamlı grupların da Hikayeler üzerinde etkileşimini arttırıyor.

instagramGeçtiğimiz zamanlarda, Instagram‘ın sahibi olan Facebook zaten ana uygulamasında benzer bir özellik denemişti. Fakat Facebook bu özelliği geçen ay kapatmaya karar vermişti. Bununla birlikte Instagram, Facebook‘tan daha fazla hikaye odaklı bir uygulama olduğundan, Grup Hikayeleri özelliği bu uygulama da daha kullanışlı olacağını tahmin ediyoruz.

Özellikle Instagram’da belirli ilgi alanlarına sahip gruplarınız varsa yeni gelecek olan bu özellik oldukça faydalı olabilir. Sadece ilgi alanlarına göre yapılan paylaşımlar artık mümkün olacak.

Ancak Instagram Grup Hikayeleri özelliğinin tam olarak ne zaman aktif olacağına dair henüz resmi bir bilgi yok.