Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram , 13 yaşından küçük kullanıcıların uygulamayı kullanmasını resmen yasakladı. Facebook çatısı altında faaliyet gösteren şirket, bugünden itibaren yeni kullanıcılardan doğum tarihlerini girmelerini isteyecek.

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram , her yaştan kullanıcıyı platformda ağırlamaya devam ediyor. Ve bunu yaparken FTC’nin Online Çocuk Gizlilik Koruma Yasası‘nı ihlal ediyor. Normal şartlar altında Instagram ‘da hesap açmak için 13 yaş ve üzerinde olmak gerekiyor, ancak platformun hesap oluşturma sürecinde yaş ile ilgili herhangi bir kıstas bulunmuyor. Kullanıcı adı, mail adresi ya da telefon belirten herkes platforma üye olabiliyor. Bu da aslında ciddi bir ihlal anlamına geliyor.

2012 yılında ABD ‘li sosyal medya devi Facebook tarafından satın alınmadan evvel sınırlı bir kullanıcı tabanına hitap eden Instagram , aradan geçen yedi senede dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından birine dönüştü.

Bugün, 1 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Instagram , çocukların sosyal medyanın olumsuz taraflarından korunması adına çok önemli bir adım attı. Bugünden itibaren platforma kaydolmak isteyen kullanıcılarından doğum tarihlerini girmelerini isteyecek olan şirket, 13 yaşından küçük kullanıcıların Instagram hesabı açmasını engelleyecek; ancak mevcut kullanıcılara yaşları sorulmayacak.

TC ‘nin yasası, 13 yaşın altındaki çocukların kişisel rızaları olmadan kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplamasını yasaklıyor. Oysa Instagram , reşit olmayan kullanıcılar hakkındaki hassas bilgiyi, kimin kim olduğunu bilmediği bahanesiyle örtbas ediyor. Fakat bunun için üyelik sırasında doldurulması gereken forma herhangi bir yaş filtresi de eklemiyor. Bunun oldukça tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz, zira böyle bir önlem alamamanın ne gibi sonuçlar doğurabileceğini kestirmek mümkün değil.

Her geçen gün daha fazla çocuk tacizi haberi duyduğumuz şu günlerde, sosyal medya çocukların en rahat hedef alındıkları alan. Fakat Instagram gibi dünya çapında milyarlarca kullanıcıya sahip bir platform bile bunun önüne geçemiyor ve işin içinden “kimin kim olduğunu bilmiyoruz” cahilliğiyle sıyrılmaya çalışıyor.

Instagram ‘a katılamak isteyen kullanıcıların bundan sonra doğum tarihlerini girmeleri gerekecek:

Kullanıcılar için gizlilik kontrollerini artıran Instagram, yalnızca takip ettiğiniz kişilerin size mesaj göndermesine, sizi bir gruba eklemesine veya Hikayenizi yanıtlamasına izin verebileceğiniz yeni bir gizlilik seçeneği sunmayı da ihmal etmedi.

Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA), 13 yaşından küçük çocuklardan kişisel bilgi toplanmasını yasaklıyor ; ancak Instagram’ın bu adımı daha yeni atıyor olması oldukça düşündürücü. FacebookSnapchat ve TikTok, kullanıcıların kayıt işlemine başlar başlamaz doğum tarihlerini girmelerini istiyor.

Hatırlayanlar olacaktır; TikTok , COPPA ’yı ihlal ettiği için Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. Çin merkezli uygulama, aldığı cezanın ardından çocukların video izleyebileceği, ancak paylaşım ve yorum yapamayacakları ayrı bir bölüm oluşturmuştu.

Bizi instagram , Twitter ve Facebook ‘dan takip etmeyi unutmayınız.