Google ‘ın Pixel 4 yüz kilidinin bir büyük gizlilik zayıflığı var.

Google , telefonun üst çerçevesindeki gelişmiş sensörleri kullanarak Pixel 4 ve 4 XL için kendi yüz kilit açma sistemini getirdi. Bunun arkasındaki teknoloji, Apple ‘ın Face ID’sine benzer ve Google ‘ın yalnızca telefonunuzu kullanmanıza izin vermesinin  yüz kilidinin Android ‘de bir kimlik doğrulama yöntemi olarak kullanılabilecek kadar güvenli olduğuna inanıyor. Pixel 4’te artık parmak izi sensörü yok, unutmayın. Google ’ın kilidinin açılmasıyla ilgili endişe verici bir gizlilik sorunu olduğunu fark etti: gözleriniz tamamen kapalı olsa bile çalışıyor.

google Pixel

Google , Pixel 4 akıllı telefonun Face Unlock sisteminin gözlerini kapalı olsa bile bir kişinin cihazına erişmesine izin verebileceğini onayladı.

Bir güvenlik uzmanı, cihaza yetkisiz erişime izin verebilecek önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Buna karşılık, Apple ‘ın Face ID sistemi, kullanıcının “alarm” olduğunu kontrol eder ve kilidini açmadan önce telefona bakar.

Google yaptığı açıklamada: “Pixel 4 Face Unlock ,   biyometrik temelli olduğu için güvenlik gereksinimlerini karşılıyor.

Varsayılan ayarları kullanarak, kullanıcı uyuyor gibi görünüyorsa dahi , telefonun kilidi halen açılabiliyor.

Test aynı sonuçla birkaç kişide tekrarlandı.Başlatmadan önce sızan Pixel 4 ‘ün görüntüleri, yüz tanıma menüsünde “Gözlerin açık olmasını iste” etiketli bir ayar gösterdi.

Ancak, bu ayar BBC News’e ödünç verilen cihazlarda mevcut değildi.

Ve Google , BBC News’e 24 Ekim’de satışa çıktığında Pixel 4 ’te yer almayacağını söyledi.

Siber güvenlik uzmanı Graham Cluley, “Siz uyurken birileri telefonunuzun kilidini açabiliyorsa, bu büyük bir güvenlik sorunudur” dedi.

BBC News ‘e verdiği demeçte, “Yetkilendirilmemiş biri – bir çocuk veya bir ortak mı? – siz uyurken yüzünüzün önüne koyarak izniniz olmadan telefonu açabilir” dedi.

“Telefonumdaki özel konuşmaları ve verileri güvence altına almak için buna güvenmem.”

Google ’ın Pixel 4 destek web sitesi müşterilere şunları söylüyor: “Gözleriniz kapalı olsa bile, yüzünüze tutulursa telefonunuz başka bir kişi tarafından da açılabilir.”

İlgili müşterilerin, gelişmiş güvenlik istediklerinde yüz tanıma özelliğini devre dışı bırakan ” kilitleme ” modunu açabileceklerini söylüyor .

Google BBC News Face Unlock ’un fotoğraf veya maskeler tarafından kandırılamadığını söyledi.

“Zamanla Yüz Kilidi’ni iyileştirmeye devam edeceğiz” dedi.