Futbol kulüplerinin taraftarları ile kurduğu ilişkiler ve taraftarlık kavramı, blok zinciri teknolojisiyle değişiyor. Geçtiğimiz yıl Juventus’un imza attığı “Taraftar tokeni” projesine dünyanın farklı yerlerinden 6 futbol kulübü daha katıldı.

Galatasaray ise Türkiye’de bu sisteme dahil olan ilk takım oldu. Peki nedir bu “taraftar tokeni”, futbol camiası için ne ifade ediyor?

Blockchain şirketi Chiliz, Galatasaray dahil olmak üzere 7 büyük kulübün taraftar token‘larının basıldığını duyurdu.

Kripto paraları daha önce duymuş olabilirsiniz. Hatta Bitcoin, Ethereum gibi önemli kripto para birimlerinin oluşturduğu piyasada yüzlerce alternatif kripto para biriminin olduğundan haberiniz de vardır. Belki de kripto paraların finansal sistemleri nasıl değiştireceğini de merak etmişsinizdir. Etmediyseniz, yakında öğrenmek için pek çok sebebiniz olabilir.

Galatasaray, kripto para ekosisteminin en önemli araçlarından birisi olan tokenler konusunda önemli bir adım attı. Chliz adındaki bir kripto para şirketinin Socios.com projesine dahil olan sarı kırmızılı ekip, taraftarlarıyla bu yeni ekosistem üzerinden bağ kurmaya hazırlanıyor. Socios.com ekosisteminde ise Juventus, Paris Saint Germain, AS Roma, Westham United, Atletico de Madrid gibi 6 önemli kulüp daha var.

Şirket ayrıca kulüplerin token’larının token sembolü ve arzlarını da açıkladı. Buna göre, Juventus ile Paris Saint Germain’in maksimum token adedi 20 milyon olarak belirlendi. Her bir token’ın fiyatı ise 2 avro olacak.

Token sembolü GAL olan Galatasaray Taraftar Token’ının maksimum adedi ise 10 milyonla sınırlı. Her bir GAL, 10 TRY değerinde.

Açıklamanın devamında, tüm kulüpler için Taraftar Token Arzı (FTO) gerçekleştirileceği, ilk FTO’nın yıl sonundan önce Juventus ile başlayacağı ve İtalyan ekibinin FTO’yu takiben dünyada destekçilerine token sunan ilk futbol kulübü olacağı belirtildi.

Galatasaray’ın FTO’su ise gelecek Şubat ayında yapılacak.

Son olarak açıklamada “İlk yedi partner kulübün yanı sıra, Socios.com platformuna katılmak için sırada bekleyen yüzlerce kulüp bulunmakta. Bir kaç önde gelen futbol kulübü ve diğer spor dallarından ekipler de 2019 yılı bitiminden önce duyurulacak.” ifadeleri kullanıldı.

Galatasaray taraftarları, token ’dan nasıl faydalanacak ve token ne işe yarayacak?

2020 ’de piyasaya sürülecek olan Socios.com uygulaması ile taraftarlar, sahip oldukları token’lar aracılığıyla kulüp politikalarında söz sahibi olabilecek. Bir taraftar ne kadar çok token sahibi olursa kulübün oylamaya sunduğu konulardaki yönlendirici etkisi de o kadar artacak.

Token’lar, internet ortamında yapılan herhangi bir alışveriş işlemi kadar basit bir şekilde alınabilecek. Ayrıca binlerce taraftar token’ı da PokemenGo oyununa benzer şekilde uygulama üzerinden avlanabilecek.

Token sahipleri, resmi Galatasaray ürünlerinde indirim de elde edebilecek.