Geçtiğimiz on yıl boyunca, “Beğenmeler” Facebook ‘un ana para birimi olmuştur. Kaç kişinin bebeklerimizin sevimli olduğunu düşündüğünü, şakalarımızın komik olduğuna ve yeni işlerimizin etkileyici olduğunu fark etmelerine karar verdik.

Şimdi, Facebook sosyal ağın kullanımını daha az stresli hale getirmek için daha geniş bir çabanın bir parçası olarak bu özelliği yeniden düşünüyor.

Perşembe günü, şirket Avustralya’daki yayınlardan gelen beğenilerin, tepkilerin ve video görüntülerinin sayısını gizlemek için bir test başlayacağını söyledi. Gönderinin yazarı bu ölçümleri görmeye devam edecek, ancak diğer kullanıcılar görmeyecek.

Test, kullanıcıların ve sayfaların yanı sıra Facebook’taki reklamların yayınlarına da uygulanır. Avustralya kullanıcılarının çoğuna yavaşça yayılacaktır.

Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, “Facebook‘ta, tepki ve video görüntüleme sayımlarının Facebook‘ta özel yapıldığı sınırlı bir test gerçekleştiriyoruz. Bu değişikliğin insanların deneyimlerini iyileştirip iyileştirmeyeceğini anlamak için geri bildirim toplayacağız.” dedi.

Bu ayın başlarında şirket, platformda olduğu gibi sayıları saklamayı düşündüğünü söyledi.

Nisan ayında, Facebook‘a ait Instagram , platformdaki baskının azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla Kanada’daki sayımlar gibi saklandığını test etmeye başlayacağını duyurdu. O zamandan bu yana, deneyi İrlanda, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi başka ülkelere de genişletti.

Bir Instagram sözcüsü, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, “Bunu test ediyoruz çünkü takipçilerinizin paylaştıkları fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz.

Instagram testine benzer şekilde, beğenilerin ve tepkilerin normal olarak görüneceği Facebook postasının altında “[kullanıcı adı] ve diğerleri” yazacaktır. Kullanıcılar daha sonra, kaç tane olduğunu söyleyen bir sayı görmese de, onu beğenen diğer Facebook kullanıcılarının bir listesini görmek için tıklayabilir.

Facebook

Facebook ve Instagram kendi testlerinden farklı sonuçlar görebilir. Instagram’da, kullanıcılar Facebook ile karşılaştırıldığında beğenileri artırmak için daha fazla baskı hissedebilirler.

Ancak her iki test de platformlara, kullanıcıların halka açık beğeniler olmadan daha rahat paylaşımda bulunup bulunmadıklarını konusunda fikir verebilir.

CNN Business, Instagram testine sahip ülkelerdeki kullanıcılarla konuştu ve birçoğu uygulamada refahı artırma çabası hakkında olumlu hissettiler.

Bununla birlikte, Instagram‘da bir işletme kuran bazı sosyal medya fenomenleri testle ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

Etkileyici pazarlama platformunun CEO’su Kamiu Lee Activate, Facebook‘un beğenilerini beğenmenin etkisinin muhtemelen işletmeler için daha az endişe verici olacağını söyledi.