Çin’de yakın zaman da ortaya çıkan “Corona virüsü”, birçok alanı etkilemeye devam ediyor. Son olarak virüs salgını sebebiyle birçok şirketin çekildiği MWC 2020 konferansı iptal edildi.

İlk olarak Çin’de başlayan Corona virüsü salgını bir çok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bir çok şirket, Corona virüsü salgını nedeniyle İspanya’nın Barcelona kentin de düzenlenecek olan MWC 2020 ‘den ( Mobil Dünya Kongresi ) çekildiğini duyurmuştu.

Sektör içerisinde ki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, organizasyon üyelerinin oluşturduğu bir topluluk olan “GSMA, bir toplantı kararı aldı. Toplantıdan çıkacak olan kararın ise konferansın iptalinin duyurusu olması bekleniyordu. Edinilen son bilgilere göre Corona virüsü sebebi ile MWC 2020 konferansı iptal edildi.

MWC 2020 corona virüsü

GSMA CEO’su JohnHoffman Açıklamada Bulundu

GSMA grubunu oluşturan bir çok üye, yaptıkları açıklamalar da konferanstan çekileceklerini kamuoyuna duyurmuştu. Katalonya sağlık otoriteleri ise yaptığı açıklama da bu tarz bir etkinliğin iptaline gerek olmadığını ifade etti.

İspanyol radyosu Cadena Ser ise GSMA’in en azından cuma gününe kadar MWC 2020 için hazırlıkların devam ederken bir yandan da virüsle ilgili gelişmeleri takip edeceği haberini duyurdu.

Edindiğimiz bilgilere göre GSMA CEO’su John Hoffman, Corona virüsü salgınının konferansı zor bir duruma soktuğunu bildirdi. Hoffman, yaptığı açıklamalar ise ;Corona virüsünün Barcelona ve İspanya’ya herhangi bir zarar vermemesi ve katılımcıların endişeleri sebebiyle MWC 2020’nin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu iletti.

MWC 2020 corona virüsü

Otuz üç yıldır düzenlenen bu etkinlikten bu tarz toplu çekilmelerin yaşanması aslında Çin’de ortaya çıkan bu virüsün, iş dünyasını da nasıl etkilediğini gösteriyor. Resmi rakamlara göre Corona virüsü sebebiyle Çin’deki ölümlerin sayısı bini geçmiş durumda.

GSMA, ayrıca son günlerde sağlık önlemlerini artırdı. Grup, son günlerde Çin’den gelen girişleri de kısıtladı. GSMA, Bloomberg’e yaptığı açıklamada ise katılımcıların sağlığıyla ilgili konular için sağlık uzmanlarıyla düzenli olarak toplantılar yaptıklarını dile getirdi.