Son yıllarda yoğun programıyla sık sık beyaz perdede gördüğümüz Benedict Cumberbatch’in yeni filmi Ironbark ’tan ilk görseller geldi.

Benedict Cumberbatch’in , Küba Füze Krizi’ni sona erdiren İngiliz ajanı Greville Wynne‘i canlandırdığı Soğuk Savaş draması Ironbark’tan ilk görseller yayınlandı. Merakla beklenen film, dünya prömiyerini 2020 Sundance Film Festivali’nde yapacak.

Önümüzdeki yıl Sam Mendes’in yeni filmi 1917 ile sinemalarımıza konuk olmaya hazırlanan Benedict Cumberbatch, kariyeri boyunca farklı yapımlarda birbirinden farklı rolleri canlandırmaya özen göstermiş. Oyunculuğunun farklı yönlerini izleyiciyle buluşturma şansına erişmişti. Daha önce The Imitation Game’de başarılı matematikçi ve bilgisayar bilimci Alan Turing’i ; The Fifth Estate’te Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı canlandırmasıyla biyografik filmlerdeki başarısını gözler önüne seren Benedict Cumberbatch’ten yeni bir film geliyor: Ironbark!

Ironbark, Soğuk Savaş sırasında CIA’in Sovyet nükleer programına girmesine yardımcı olan ; ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki Küba Füze Krizi’ni sona erdiren kişi olarak adını tarihe yazdıran Greville Wynne‘i takip ediyor. Rus kaynağı Oleg Penkovsky‘nin yardımıyla tarihin seyrini değiştirmesine tanık olduğumuz Wynne, sadece ABD ve Sovyetler Birliği arasında olası bir nükleer bir savaşı bitirmekle kalmıyor belki de olası bir dünya savaşını ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Oleg Penkovsky’i canlandıran Merab Ninidze, The Marvelous Mrs. Maisel dizisiyle ödülden ödüle koşan Rachel BrosnahanBeast ve Chernobyl gibi yapımlarla ismini sık sık duyduğumuz Jessie Buckley, Angus Wright, Joseph Balderrama, Elina Alminas gibi isimler de yer alıyor.

Filmin yönetmenliğini daha önce The Hollow Crown adlı BBC dizisinde Benedict Cumberbatch’le birlikte çalışan ; aynı zamanda Saoirse Ronan’lı On Chesil Beach filmine imza atan Dominic Cooke üstleniyor.