Çalışanların vücutlarının dış destek yapılarını ve eklemlerini korumak için tasarlanan Exoskeleton Audi tesislerinde test ediliyor. Exoskeleton Nedir?

Audi ,üretim tesislerinde ki çalışanlarının daha ergonomik ve verimli çalışmalarını sağlamak amacıyla iki robotik aparatın geliştirmesini yapıyor. Çalışanların vücutlarının dış destek yapılarını ve eklemlerini korumak, baş üstü mesafedeki işleri yaparken daha rahat çalışmalarına destek vermek amacıyla kullanılan Exoskeleton ’ların test süreci başladı. Markanın Ingolstadt’taki tesislerinde boyahane ve diğer belirli çalışma alanlarında görevli olan altmışa yakın personel, bu aparatları kullanıyor.

Üretim sürecinin birçok aşamasında, çalışanlar azami derecede ergonomiye ihtiyaç duyuyor. Özellikle, baş seviyesi üzerinde gerçekleştirilmesi gereken çalışmalar bunların en iyi örneklerini oluşturuyor. Çalışanların ihtiyaç duyduğu en verimli ergonomiye sağlayabilmek adına araştırmalarda bulunan Audi firması, iki robotik ürünü üretim sürecine dahil etmeye hazırlanıyor.

exoskeleton audi

İki Yeni Robotik Kıyafet

Ottobock firması tarafından geliştirilen, Paexo ve Skelex firması tarafından tasarlanan Skelex 360’ın, Audi’nin Ingolstadt tesislerinde test aşamalarına başlandı. Özellikle, baş üzerinde işlemlerin çok fazla olduğu boyahane ve montaj gibi çalışma bölümlerinde çalışanların dahil edildiği testlerde, çalışanlar üzerinde sağladığı yararlar incelenerek değerlendiriliyor.

Hareket serbestliği, kullanım süresinin çalışan personele etkisi, aparatın çalışana sağladığı katkı gibi temel durumların değerlendirmelerinin yapıldığı test sürecinde, statik ve dinamik çalışmalar gerçekleştiren; fren montaj hattı, alt gövde paneli vidalanması, korozyon ve sızdırmazlık kontrolü gibi bölümlerde çalışanların, adaptasyonları takip ediliyor.

Adeta sırt çantası gibi taşınabilen ve giyildiğinde kalçaların etrafındaki bir kemerle sabitlenen Paexo ve Skelex 360, kullanıcının kafa üstü mesafelerdeki işlerde kolları ve kol eklemlerini desteklediği, kola yüklenen ağırlığın büyük bölümünü, destek yapıları aracılığıyla kalçalara ilettiği görüldü.

exoskeleton audi

Bilindiği üzere Audi daha önceden de bu tarz robotik kıyafetlerin üretim sürecine dahil edilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştiriyordu. Laevo firması tarafından geliştirilen ve nesnelerin kaldırılması veya taşınması sırasında kişinin sırtındaki yükü azaltan aparat bunların başında geliyor.

Bakalım ilerleyen zamanlar da robotik kıyafetlerin geliştirilmesi için nasıl bir yol izlenecek. Robotik kıyafetler günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz yerler olacak mı? Merakla beklemeye ve gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.