Uluslararası Uzay İstasyonu ‘un da Astronotlar son yıllarda pizza ve sebze yetiştirdi. Uzay ilklere sahne olmaya devam ediyor. Uluslararası Uzay İstasyonu ‘nda görevli astronotlar uzayda kurabiye pişirdi. Çikolata parçalı kurabiyeler, Dünya’ya gönderildi.

Tarihe damgasını vuran bilimsel deneyde astronotların DoubleTree çikolatalı kurabiyesini başarıyla pişirdi. Bununla birlikte Hilton, Uluslararası Uzay İstasyonu araştırmalarına katılan ilk konaklama şirketi unvanını aldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlar uzayda pişecek ilk yiyecek çikolatalı kurabiyelerini fırına atarak istasyonu buram buram taze kurabiye kokusuyla doldurdular.

Uzun süreli uzay uçuşlarında konukları daha iyi ağırlamak üzere tasarlanan bu deneyde, evlerindeki o basit fakat doyumsuz mutlulukları hatırladılar.

Başarılı bir şekilde gerçekleşen DoubleTree çikolatalı kurabiye pişirme deneyinde bazı sürpriz sonuçlarla karşılaşılırken, “Uzayda kurabiye nasıl pişirilir?” sorusunun da cevabı alındı.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Peki Uzayda Kurabiye Nasıl Pişirilir ?

Zero G Kitchen ve Nanoracks  ile girdiği işbirliği sonunda, alanında bir ilk olarak gerçekleşen deney birkaç gün sürdü. Bu deney aynı zamanda Hilton’un, ISS içinde araştırmalara katılan ilk konaklama şirketi unvanı almasını sağladı.

Ortalama olarak bir DoubleTree çikolatalı kurabiye Dünya’da ısıyı yayarak çalışan normal bir fırında 150 santigrat derecede 16-18 dakikada pişiyor. Fakat gezegenimizin yörüngesinde kurabiye pişirmenin tarifini bilen yoktu.

Uzaydaki ideal pişirme şartlarını belirlemek için ISS’deki (Uluslararası Uzay İstasyonu) astronotlara pişirme sürelerini değiştirmeleri söylenmişti. 25 dakika pişirilen ilk kurabiye az pişmiş olarak çıktı. İkincisi ise ancak 45 dakika piştikten sonra uzay istasyonunu taze kurabiye kokusuyla doldurdu.

Bunun üzerine astronotlar dördüncü kurabiyeyi 120 dakika, beşinci kurabiyeyi 130 dakika pişirdiler (piştikten sonra fırının dışında 25 dakika soğumaya bıraktılar). Astronotlara göre, bu son iki kurabiye en başarılı olanlardı.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Deneyden önce, yer çekimsiz ortamda pişen kurabiyenin daha yuvarlak bir şekil alacağını düşünenler olmuştu. Buna karşın, DoubleTree çikolatalı kurabiyelerin başlangıçtaki şekli ve kıvamının Dünya’daki ile aynı olduğu görüldü.

Uzayda pişen çikolatalı kurabiyelerinin üç tanesi diğer kargo ve deney sonuçlarıyla birlikte 7 Ocak 2020’de SpaceX uzay aracıyla Dünya’ya gönderildi. DoubleTree çikolatalı kurabiyeleri besin bilimi profesyonelleri tarafından kısa bir süre sonra ilave testlere tabi tutulacak ve deneyin nihai sonuçları açıklanacak.

Bu sonuçlar, uzun süreli uzay yolculuklarında konukları daha iyi ağırlamak için neler yapılabileceği konusunda bilim insanlarına yardımcı olacak. DoubleTree by Hilton bu kurabiyeleri muhafaza ederek ziyaretçilerin görebileceği ve deney hakkında ilave bilgiler alabileceği şekilde sergilemeyi planlıyor.

DoubleTree by Hilton ayrıca bir kurabiyeyi Smithson Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi’ne bağışlayacak; müze, kurabiyeyi koleksiyonuna katmayı düşünüyor.

Uzay istasyonundaki deneyle ilgili ilginç anlar kayda geçirildi; görüntüleri buradan buradan izleyebilirsiniz.