Yıllar sonra Twitch Apple TV için uygulamasını yayınladı.

Yıllardır oyun konsollarımobil cihazlar ve Android TV kutuları için mevcut olan Twitch uygulaması sonunda Apple TV için de çıktı. Twitch Apple TV uygulaması öncesinde kullanıcıların üçüncü parti uygulamalara yöneldiğini de hatırlatmak gerek. Uygulamanın açık betası için geçtiğimiz ay sunulmuştu.

Apple TV sahipleri için yeni haftanın iyi başladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Spotify‘ın ardından Twitch de Apple TV uygulamasını kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Daha öncesinde Apple tv sahiplerinin Twitch’e erişmek için Twitchy gibi üçüncü taraf çözümleri indirmesi gerekiyordu.Twitch

Twitch’in App TV uygulaması, alışılagelmiş Twitch deneyiminden pek fazla uzaklaşmıyor. Temel hatlarıyla bu deneyimin büyük ekrana taşındığı söylenebilir. Uygulamadaki “ana sayfa” sekmesinde kullanıcıların takip ettikleri oyunlar ve kanallar gösteriliyor. Gezinme sekmesinde ise oyun ve bölüm ikonları izleyici sayılarına göre düzenlenmiş şekilde ızgara görünümünde gösteriliyor.

Uygulamada Twitch üzerinden artık sohbete katılmak mümkün

Apple TV için gelen uygulama sayesinde kullanıcılar canlı yayın yapabilecek, klipleri görüntüleyebilecek ve sohbetlere katılabilecek. Ekran şablonunun da diğer platformlar için olan Twitch uygulamaları ile benzer olduğunu belirtelim. Ek olarak, uygulamanın sadece oyuncu odaklı olduğunu söylemek pek de doğru olmaz. Twitch, NFL maçları gibi canlı yayınların da platformundan izlenmesini sağlayacak.Twitch

Twitch’in App TV uygulaması üzerinde bir yayın izlemek, tarayıcı üzerinde yayın izlemekten çok farklı değil. İzleyiciler diledikleri takdirde sohbete bile katılabiliyor. Apple TV’nin kumandasında yazı yazmak biraz zahmetli bir deneyim. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde kullanıcılara iPhone klavyesini kullanma imkanının verilmesi önemli bir avantaj olabilir.

Twitch’in Apple TV uygulamasının türünün ilk örneği olmadığını belirtmek gerekiyor. Amazon Fire TV, Xbox One ve PlayStation 4 gibi cihazlardan çok uzun süredir Twitch’e erişilebiliyor. Ancak Apple TV’yi öncelikli olarak tercih edenler için Twitch’in tvOS platformuna gelişi önemli bir ekleme niteliği taşıyor.