Apple’ın iOS 13 ile başı yine dertte. Yeni bir sorun daha çıktı!

Apple geçtiğimiz zamanlar da iOS 13 için bir güncelleme daha yayınlamıştı. Yayınlanan bu iOS 13.1.3 güncellemesinde bu sefer de AirDrop sorunu ortaya çıktı.

Apple‘ın mobil işletim sistemi olan iOS için güncellemeler devam ediyor. Son olarak çıkan iOS 13 ile birlikte Apple kullanıcılarının başı sürekli bir dertte. iPhone 11 ile birlikte karışımıza çıkan iOS 13 güncellemeleri, sürekli çıkan sorunlardan dolayı peş peşe geldi. Her güncelleme sonrasın da ise yeni sorunlar çıkmaya başladı.

iOS 13.1.3 güncellemesi ile birlikte şimdi de AirDrop sorunu rapor edildi. Son gelen güncelleme ile beraber gelen bu sorun için kullanıcılar Reddit ve Apple forumları üzerinden sürekli şikayetlerini dile getirmeye başladılar.

apple

Apple tarafından bu sorun ile ilgili açıklama gecikmedi

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max kullanıcıları, yeni güncellemeyi yaptıktan sonra “iPhone’nunuz güncellenene kadar Ultra Geniş Bant kullanılamaz.” hatası almaya başladıkları belirttiler. Apple Destek tarafından konu ile ilgili olarak yayınlanan yazı da bu sorun doğrulanmış oldu.

airdrop

Sorunun sadece U1 Çipe sahip olan iPhone modellerin de görüldüğü gözlemlendi

Apple, sorunun çözümünün güncel sürümü yeniden yüklemek olduğunu söylüyor. Bunun için de kurulumu iTunes üzerinden tekrar yapmak gerekiyor. Hatanın devam etmesi durumun da ise, cihazın Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı’na götürülmesi veya gönderilmesi gerektiğini belirtiyor.

U1 çipi Apple’ın yeni iPhone modellerinde karışımıza çıktı. Bu çip konum algılamada kullanılıyor ve yakındaki cihazların AirDrop’ta öncelikli olarak görüntülenmesini sağlıyor.

Sorun sadece şuan son güncelleme olan iOS 13.1.3 yüklü cihazlarda gözüküyor olsa da, iOS 13.1.1 ve 13.2 yüklü cihazlarda da görülmesi muhtemel.

Sorunun giderilmesi için yapmanız gereken; DFU moduna getirilerek iOS yazılımını iTunes üzerinden geri yüklenmesi tavsiye ediliyor.