Android kullanıcılarının başı reklamlar ile yine belada!

Son zamanlar da Google Play Store’da tespit edilen kötü niyetli uygulamalar düzenli ve hızlı olarak uygulama içerisinden kaldırılıyor. Ancak alınan tüm bu önlemlere rağmen, Google Play Store‘un App Store gibi uygulamalar onay sürecinden geçmediği için, kötü niyetlilerin işini kolaylaştırıyor.

ESET’in güvenlik araştırmacıları kötü niyetli olan kişilerin, reklam göstererek para kazanmayı hedefleyen onlarca Android uygulaması olduğunu tespit etti.

ESET bugüne kadar 8 milyondan fazla kez indirilmeye ulaşmış, 42 uygulamayı tespit ettiğini belirtti. Bu uygulamaların hepsi Android kullanıcılarının başına bela oluyor.

google android

Android reklam virüsü tahmin edeceğimizden çok daha fazla uygulamaya bulaşmış durumda.

Google ve Facebook gibi çeşitli uygulamaları taklit eden bu zararlı olan uygulamalar, dışarıdan bakıldığında normal olarak görünüyorlar. Ancak kullanıcılar bu uygulamayı indirip yükledikleri zaman cihazın ekranın da rastgele reklamlar gösterilmeye başlanıyor.

Uygulamalar yüklenirken kısayolları otomatik olarak silindiği için kaldırılması daha bir zorlaşıyor. Özellikle telefonlar konusunda deneyimi yetersiz olan kullanıcıların, bu uygulama veya uygulamaları yüklediyse, tam ekran reklamlar ile boğuşmak zorunda kalıyor.

Bu uygulamalar arasında başlıca beş milyondan daha fazla indirilme sayısına ulaşmış olan Video Download Master, her biri beş yüz binden fazla kez indirilen Ringtone Maker Pro, Savelnsta ve Tank Classic bulunuyor.

google android

Google rahatsız edici reklamlar ile kullanıcıları mağdur eden bu uygulamaların büyük bir kısmını Google Play Store üzerinden kaldırmış olsa da, araştırmacılar halen mevcut olan zararlı uygulamaların miktarının çok olduğu belirtiliyor.

Buna ek olarak güvenlik araştırmacıları bu reklam virüslerinin arkasında Vietnamlı bir üniversite öğrencisinin olabileceğine parmak basıyor.

Google bu uygulamaları sürekli olarak kaldırmaya devam ediyor. Bakalım Google bu kötü içerikli uygulamalar için nasıl bir yol izlemeyi seçecek. Bu süre zarfın da Android kullanıcılarına önerimiz, bilmediğiniz bir yapımcı tarafından yayınlanan bu uygulamaları telefonunuza yüklemeyin.