AMD Ryzen 9 3900X, dünyanın en hızlı işlemcisi olma unvanını kazanmayı başardı. Şirketin yeni işlemcisi olan 3900X, hız aşırtma işlemi uygulandığı zaman 5.625 MHz hıza ulaşmayı başardı.

Bilgisayarların ana bir parçası olan işlemciler, son dönemlerde yoğun bir rekabet içindeler. Uzun zamandır işlemci sektörün de açık ara bir farkla lider konumda olamayı başaran Intel’di. ABD merkezli olan teknoloji devinin ürettiği işlemciler, yıllardır bilgisayar sektörünün vazgeçilmezlerinden oldu. Ancak AMD‘nin piyasaya sürdüğü Ryzen serisi işlemciler, Intel’e rekabeti kaybettirdi. Ve şimdi Intel, AMD’ye karşı bir savaşı daha kaybetti.

“Overclock” olarak tanımlanan ve işlemcilere hız aşırtmanın yapılabildiği işlemler, özellikle de daha yüksek güce ihtiyaç duyan kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Bugüne dek bu konunun lideri Intel’di. “Core i9-7920X” modeli, overclock işleminin ardından en yüksek hıza ulaşmayı başaran işlemciydi.

Ancak artık bu rekor, Intel’in rakibi olan AMD’nin eline geçti. AMD Ryzen 9 3900X, yapılan hız aşırtma işleminin ardından 5625 Mhz hızına ulaşan işlemci, dünyanın en hızlı işlemcisi olmayı başardı.

amd ryzen 9 3900x

AMD Ryzen 9 3900X modelinin temel işlemci frekansı 3.8 GHz. Bu işlemci, sahip olduğu teknoloji sayesinde 4.6 GHz hızına da yükselebiliyor. Ancak yapılan son hız aşırtma işlemi ile işlemcinin sadece 35 saniye gibi kısa bir sürede 5.625 MHz hıza ulaşmasını sağladı.

Intel aslında 5.995 MHz hıza sahip olmasına rağmen AMD’nin daha hızlı kabul edilmesinin sebebi, sahip olduğu teknoloji sayesinde daha kısa sürede yüksek hızlara çıkabiliyor olmasından kaynaklanıyor. AMD’nin işlemci testini çok daha kısa sürede bitirmesine ve dolayısıyla da daha hızlı olmasına yardımcı oluyor.

Dikkat çeken bir diğer olay ise, işlemcinin sıvı azotla soğutuluyor olması. Alışagelmiş işlemcilerin çoğunda bu teknolojinin bulunmaması ve sıvı azotun AMD’nin işlemcisine sunduğu soğutma avantajı sayesinde, Ryzen 9 3900X‘in çok daha iyi performans göstermesine yardımcı oluyor.

AMD Ryzen 9 3900X Özellikleri

amd ryzen 9 3900x

Çekirdek : 12
İş parçacığı : 24
Temel frekans : 3.8 Ghz
Artırılmış frekans : 4.6 Ghz
L3 önbellek : 64MB
Çarpan kilidi : Açık
Isı yayma kapasitesi : 105W
Transistör mesafesi : 7nm
Soket : AM4
Dahili grafik işlemci : Yok
İŞLEMCİ DESTEĞİ
Bellek türü : DDR4
Bellek hızı : 3200 Mhz
Bellek kanalı : 2
PCIe sürümü : 4.0
PCIe hattı sayısı : 16